Sprzedający na aukcji padł ofiarą oszusta

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. Sprzedajesz coś przez OLX lub inny portal aukcyjny? Uważaj. Oszuści opracowali sposób na okradanie kont bankowych.

Jak to wygląda:

* Wystawiasz przedmiot do sprzedaży na przykład na portalu OLX. Znajduje się kupiec, który kontaktuje się bezpośrednio na numer telefonu podany na aukcji. W treści wiadomości informuje że jest zainteresowany kupnem, a w celu ułatwienia realizacji transakcji, przesyła link który sprzedający ma wypełnić.

* Sprzedający chcąc sfinalizować transakcję wchodzi w przesłany link, wypełnia zgodnie z formularzem przesłanym przez oszusta. Formularz wymaga zalogowania się na stronę banku wybranego z listy banków.

* W dalszej kolejności strona z linku,który miał ułatwić realizację transakcji wygasa, nie ma możliwości ponownego wejścia w formularz

* W tym momencie z konta, na które zalogowaliśmy się poprzez link przelane zostają środki oszustowi.

*Twoje konto jest PUSTE.

Dokładnie takim schematem posłużyli się oszuści, którzy zainteresowali się przedmiotem wystawionym za pomocą portalu OLX przez mieszkańca powiatu złotowskiego.

Sprzedający otrzymał na swój numer telefonu poprzez aplikację WhatsApp link do wypełnienia by sfinalizować sprzedaż.

Nieświadomy sprzedający postąpił zgodnie z instrukcjami zawartymi w wiadomości od oszusta. Niestety zalogował się na swoje konto bankowe poprzez otrzymany link. Po ponownym zalogowaniu się do swojego konta bankowego, stwierdził brak znacznej kwoty pieniędzy, która została przelana na zagraniczny rachunek bankowy.

Jak uniknąć oszustwa :

* Zwracaj uwagę na adresy stron, nie otwieraj linków/ stron nieznanego pochodzenia

* Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.

* Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz z banku
* Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich

Gdy korzystasz z portali aukcyjnych :

• Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger.

• Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
• Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Jesteś ofiarą oszusta :

• Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.

• Możesz niezwłocznie zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.

Apelujemy, aby nie korzystać z linków, które przychodzą w wiadomościach.

Jeśli chcemy skorzystać ze strony internetowej najbezpieczniejszym sposobem jest wpisanie samodzielnie adresu danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje, sprawdzajmy zawsze, czy wiadomość zawiera polskie znaki.

DP/KPP Złotów