Tu jest szkoła – kierowco zwolnij!

Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Dziecko z uwagi na niski wzrost jest mniej widoczne na drodze. Dlatego też policjanci Wydziału Ruchu Drogowego policji w Wałczu w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu prowadzą cykliczne akcje profilaktyczne. Działania mają na celu zwiększenie świadomości dzieci o zagrożeniach czyhających na drodze oraz przypomnienie kierowcom o tym, że dzieci nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa i analizować ryzyka dlatego w rejonie szkół, przedszkoli, żłobków należy zachować szczególną ostrożność. W akcji udział wzięły także inne służby.

Wczorajsze działania prowadzone były w obrębie szkół w gminie Wałcz. Najmłodsi poznali różnice w umundurowaniu policjanta oraz uczestniczącego w spotkaniu żandarma i strażnika gminnego oraz jakie mają zadania w codziennej służbie. Dziecko z uwagi na niski wzrost jest mniej widoczne na drodze, a więc i mniej bezpieczne w ruchu drogowym. Nie potrafi ono właściwie ocenić niebezpieczeństwa oraz analizować ryzyka.

Dlatego prowadzone przez policjantów akcje edukacyjno- informacyjne na drodze mają uświadomić najmłodszych o czyhających zagrożeniach w ruchu i poprawić zarazem bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Prowadzone działania skierowane były także do kierujących pojazdami aby szczególnie ostrożni byli w rejonach szkół, przedszkoli czy żłobków zwłaszcza podczas parkowania, zbliżania się do przejścia dla pieszych, obserwowali skutecznie zachowanie dziecka nawet tego idącego chodnikiem.

Dzieci z uwagi na wiek są nieprzewidywalne- podkreślali mundurowi. Nigdy nie wiadomo, w którym momencie mogą wtargnąć na jezdnię. Zatrzymując się unikamy ryzyka. Funkcjonariusze rozmawiali także z dziećmi o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu, a także z samochodu.

Mundurowi podkreślali także ważną rolę elementów odblaskowych. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się. Każdy mały uczestnik ruchu otrzymał od policjantów odblaskową zawieszkę i pieczątkę z postacią policyjnej maskotki.

Asp. Beata Budzyń
Fot. KPP Wałcz