Jak zaopiekować się psem podczas upałów?

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Regiony Trzcianka Wałcz Wydarzenia Złotów

Właściciele swoich czworonożnych pupili powinni pamiętać, że okres wakacyjny ze względu na wysokie temperatury jest dla nich również niełatwy. Należy przyswoić kilka ważnych zasad, które przyniosą ulgę naszym psiakom.

Psy w przeciwieństwie do ludzi znacznie gorzej radzą sobie z chłodzeniem swojego organizmu. Człowiek broni się przed intensywną temperaturą pocąc się całym ciałem, psy zaś główne gruczoły potowe mają umiejscowione w łapach. Dlatego podczas dużych upałów możemy zauważyć nadmierne, płytkie dyszenie, które jest oznaką schładzania swojego ciała.

  1. Dostęp do świeżej wody pitnej ? w upalne dni nie trudno o odwodnienie organizmu psa, dlatego dostęp do wody jest kluczowy. Sprawdzajmy miskę częściej, ponieważ przy wysokich temperaturach psiaki mogą pić znacznie więcej.
  2. Zapewnić chłodne miejsce – pies powinien posiadać chodne, zacienione miejsce, szczególnie wtedy gdy większość czasu spędza na podwórku. Zwykłe budy drewniane oraz te z metalowym zadaszeniem to swoisty ?piekarnik?. Dobrym rozwiązaniem są maty lub kamizelki chłodzące dla naszych psiaków.
  3. Nie zostawiaj psa w samochodzie ! ? to nagminne zjawisko, które pojawia się mimo ostrzeżeń. Samochód nagrzewa się bardzo szybko, i nie ma tu znaczenia czy uchylimy szybę czy zostawimy naszego ?przyjaciela? na chwilę. Takie pozostawienie psa może skończyć się dla niego tragicznie.

Jeśli zauważycie zamkniętego psiaka reagujcie, nie bądźcie obojętni !

  1. Spacery ? aby był przyjemnością a nie męczarnią dla psa powinniśmy zmienić godziny spacerów. Dłuższe powinny odbywać się wczesnym rankiem albo późnym wieczorem, kiedy temperatura powietrza jest niższa. Nie zachęcajmy pupila do dodatkowych aktywności np. rzucanie kija, piłeczki. Należy unikać spacerów po nagrzanym asfalcie, którego wysoka temperatura może doprowadzić do poparzenia łap.
  2. Nie używać ? podczas spacerów kagańców weterynaryjnych. Ściśle przylegają do pyska przez co uniemożliwiają dyszenie psu czyli ważny aspekt radzenia sobie z wysoką temperaturą. Unikać metalowych obroży, które szybko ulegają nagrzaniu.

Możliwe oznaki udaru lub przegrzania psa :

– wymioty
– brak apetytu
– drgawki mięśni
– utrata przytomności
– problemy w utrzymaniu równowagi
– biegunka

Objawy te mogą pojawić się również przy innych chorobach, ale ważne jest czy pojawiły się one nagle biorąc pod uwagę wcześniejsze zachowania psa.

Mateusz Kociński

Fot. Pixabay