PIŁA. Dzisiaj w Powiatowym Centrum Edukacji w Pile podpisano umowę pomiędzy Samorządem Województwa Wielkopolskiego a Powiatem Pilskim, na dofinansowanie projektu: ?CENTRUM INNOWACJI TECHNOLOGICZNYCH W PILE ? przebudowa i rozbudowa Powiatowego Centrum Edukacji w Pile w celu rozwoju kształcenia zawodowego w Powiecie Pilskim i regionie?.
Całkowity koszt inwestycji wynosi 27 740 904,20 złotych, z czego 23 579 768,56 to środki przekazane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wysokość dofinansowania wynosi 85% kosztów.
Projekt dotyczy rozbudowy i przebudowy istniejącej infrastruktury Powiatowego Centrum Edukacji w Pile oraz wyposażenia i doposażenia jej w nowoczesny sprzęt oraz materiały dydaktyczne, które służą kształceniu zawodowemu oraz ustawicznemu. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Uczelnią Stanisława Staszica w Pile.
Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego:
– Wszyscy mieszkańcy Wielkopolski są dla nas równie ważni, dlatego cieszę się, że także północna część naszego regionu bardzo dobrze przygotowała wniosek i będzie mogła dzięki temu dofinansowaniu realizować ambitne zadania.
– Myślę, że gdyby nie środki unijne, nie byłoby szans na realizację tej inwestycji. To niezwykle ważny projekt, bo dzięki niemu będzie można kształcić młodzież na najwyższym poziomie i w doskonałych warunkach, a to ma wpływ nie tylko na losy młodych ludzi, ale na całą gospodarkę ? podkreśla Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Celem głównym projektu jest poprawa warunków kształcenia zawodowego na obszarze powiatu pilskiego i regionu poprzez rozwój infrastruktury Powiatowego Centrum Edukacji w Pile. Realizacja inwestycji przyczyni się do poprawy jakości i warunków kształcenia zawodowego na obszarze powiatu pilskiego oraz subregionu pilskiego.
Dostosowanie infrastruktury szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy jest kluczowe z punktu widzenia gospodarki regionu. Zwiększenie potencjału PCE w Pile będzie realne przez stworzenie warunków zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej. Efekty rzeczowe projektu dostępne będą również dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt przyczyni się do rozwoju kompetencji kluczowych na rynku pracy, takich jak ICT, języki obce, matematyczno-przyrodnicze, nauczanie eksperymentalne oraz nauczanie właściwych postaw (kreatywności, innowacyjności, pracy zespołowej). Realizacja zadania wpłynie na wzrost zainteresowania młodych ludzi kształceniem zawodowym, natomiast pracodawcy otrzymają wyspecjalizowaną kadrę w tym w branżach, które w RIS zostały wskazane w obszarze inteligentnych specjalizacji Wielkopolski. Efektem będzie także rozszerzenie i nawiązanie nowej współpracy z pracodawcami, a także nawiązanie partnerstwa ze szkołą wyższą ? Uczelnią Stanisława Staszica w Pile.
Termin zakończenia inwestycji planowany jest na koniec 2022 roku.
Łącznie na rozwój i podnoszenie jakości kształcenia zawodowego, Zarząd Województwa Wielkopolskiego przekazał 17 powiatom ponad 117 000 000 złotych. W tym ponad 50 000 000 złotych otrzymały powiaty północnej Wielkopolski. Ponad 23 000 000 złotych trafią do Powiatu Pilskiego.
Materiał prasowy