Pilscy działkowcy z dofinansowaniem od Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Inwestycje Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Działkowcy z Rodzinnych Ogrodów Działkowych z ul. Paderewskiego w Pile od lat bezskutecznie próbowali pozyskać środki na odnowę istniejących na ich terenie rowów melioracyjnych. Dziś dzięki wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego to marzenie udaje się zrealizować.

7. sierpnia, Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego przyjechał na Rodzinny Ogród Działkowy im. Stanisława Staszica w Pile z umowami na dofinansowanie dla 11 Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

W sumie Działkowcy otrzymali ponad 35 tys. złotych dofinansowania z konkursu „Błękitno-zielone Inicjatywy dla Wielkopolski”, który był organizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Za pozyskane środki zostanie przeprowadzona renowacja rowów odwadniających polegająca na koszeniu skarp wraz z wygrabieniem, koszeniu dna wraz z wygrabieniem odcinkowym i odmuleniu dna cieków w celu zapewnienia ich drożności.

Cieszę się, że to właśnie ROD z Północnej Wielkopolski, z Piły zgłosiły projekt tak ważny z punktu widzenia środowiska. Rowy melioracyjne zatrzymują wodę, a w razie potrzeby pomagają odprowadzić jej nadmiar – mówi Jacek Bogusławski.

Przy podpisywaniu umów byli obecni Senator Adam Szejnfeld, Mirosława Rutkowska-Krupka, Radna Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Piotr Głowski i Prezes Okręgu Pilskiego Polskiego Związku Działkowców.

ROD im. M. Drzymały – 4 200 złotych,

ROD „Nafta” – 4 200 złotych,

ROD „Za Parkiem” – 7 720 złotych,

ROD „Jedność” – 9 100 złotych,

ROD im. St. Staszica – 1 610 złotych,

ROD im. Sz. Pieniążka – 2 520 złotych,

ROD im. J. Kusocińskiego – 1 820 złotych,

ROD „Wypoczynek” – 700 złotych,

ROD „Belferek” – 1 330 złotych,

ROD „Pod Lipami” – 700 złotych,

ROD „Przemysłówka” – 1 896 złotych.

Błękitno-zielone inicjatywy dla Wielkopolski to projekt, dzięki któremu dofinansowaniem są objęte przedsięwzięcia polegające na realizacji powiązanych funkcjonalnie inwestycji w zakresie ochrony i wzmacniania przyrody oraz naturalnych  jej procesów. Zanieczyszczenie powietrza, niedobór lub nadmiar wody, miejskie wyspy ciepła, utrata naturalnych siedlisk to jedne z wielu wyzwań dla współczesnego społeczeństwa. Formą łagodzenia zmian klimatu oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych jest wprowadzanie elementów błękitno-zielonej infrastruktury, takich jak zielone dachy i fasady czy systemy zrównoważonej gospodarki  deszczówką, które przynoszą korzyści społeczne, ekonomiczne i środowiskowe. Poprzez nowy program „Błękitno-zielone inicjatywy dla Wielkopolski” Samorząd Województwa chce przywrócić równowagę przyrodniczą oraz poprawiać mikroklimat poprzez zachęcenie do tworzenia błękitno – zielonej infrastruktury.

Materiał prasowy

Fot. (fb)