Kwalifikacja wojskowa rusza 4. kwietnia. W tym roku staną do niej głównie mężczyźni z rocznika 2003. Dla niektórych może to być pierwszy – formalny krok do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.
Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by rozważyć kierunki swojego życiowego rozwoju. Zaletą WOT jest możliwość połączenia nauki, pracy i studiów ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności. Dodatkowo, młodzi ludzie zdobywają w ten sposób kolejne doświadczenia.
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 4. kwietnia i potrwa do 8. lipca obejmując blisko 300 tys. młodych Polaków. Obowiązek stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi mają 19-latkowie, czyli osoby urodzone w 2003 roku. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1998-2002, którym do tej pory nie została określona kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej.
Przy każdej komisji powiatowej będzie można spotkać rekruterów 12 WBOT, którzy opowiedzą o służbie ochotniczej i zawodowej oraz korzyściach i wymaganiach. Rekruterzy udzielą informacji, jak przygotować się do szkolenia podstawowego i na czym ono polega.
Stając na komisję w jednym miejscu i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową.
Stawiennictwo na kwalifikacji wojskowej i uzyskanie kategorii zdrowia powoduje, że nie trzeba stawać na komisji lekarskiej
przy podjęciu decyzji o zostaniu żołnierzem. Wojska Obrony Terytorialnej już od pięciu lat funkcjonują jako piąty rodzaj Sił Zbrojnych.
Obecnie w WOT służy ponad 32 tys. żołnierzy. Struktury formacji są rozwinięte w każdym województwie. Służba w WOT daje możliwość zdobycia unikalnego doświadczenia i kwalifikacji. Wszystkich zainteresowanych służbą w 12 WBOT zachęcamy do
bezpośredniego kontaktu z naszymi rekruterami, których z łatwością można znaleźć tutaj:
- ppor. Anna JASIŃSKA – PAWLIKOWSKA
- foto: DWOT
- 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej