Galeria BWA Powiatu Pilskiego zaprasza na kolejną niezwykłą wystawę – nosi ona tytuł „Sztuka przez epoki” i prezentuje prace z różnych okresów w sztuce, pochodzące z prywatnych kolekcji prof. Jacka Ojrzanowskiego i Stanisława Romaniszyna. Wśród pokazanych dzieł znaleźć można prawdziwe perełki – dzieła sztuki wielkich mistrzów malarstwa, np. Angelo Maria Crivellego, Jesusa Villara, Leala Macka, Carla Johna Davida Nordella, czy Waltera Heiminga, a nawet oryginalne litografie autorstwa Marca Chagalla i Henri de Toulouse-Lautreca oraz cenną kopię dzieła Claude’a Moneta.
Wystawę można oglądać od 16 sierpnia. Ekspozycja połączona jest z dyskursem o inwestowaniu w sztukę. Finisaż wystawy w dniu 2 września poprzedzi konferencja poświęcona temu tematowi. W spotkaniu wezmą udział przedsiębiorcy, przedstawiciele domów aukcyjnych, banków itp. instytucji. Niezwykle pobudzającą informacją dla pasjonatów sztuki jest ta, że wszystkie pokazane na tej wystawie dzieła można kupić… A jest czym się zachwycić!
– Prezentowana w naszej Galerii wcześniej wystawa obrazów Włodzimierza Szpingera wzbudziła zainteresowanie odbiorców sztuki z całego regionu pilskiego, a nawet z dalszych zakątków kraju. Gościliśmy pasjonatów sztuki z Wrocławia, Warszawy, Bydgoszczy, Poznania. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem zgromadzonych prac. Możemy zaręczyć, że i obecna wystawa wywoła żywą reakcję wszystkich naszych gości. Będzie to kolejne wydarzenie w Galerii, które z pewnością odbije się szerokim echem w regionie – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWA Powiatu Pilskiego.
Wystawę tworzą dzieła dawnych i współczesnych artystów malarzy: pośród dziesiątek wspaniałych portretów, pejzaży, martwych natur są dzieła takich mistrzów jak Marc Chagall czy Henri de Toulouse-Lautrec, Jesus Villar, Leal Mack, Carl John David Nordell, czy Walter Heiming. W kolekcjach są także prace polskich artystów: m.in. Waldemara Świerzego, Józefa Charytona, Janisława Broniwoja Królikowskiego czy Żanety Biernat.
Wystawę świetnie się ogląda, bowiem każde prezentowane na wystawie dzieło opatrzone jest tabliczką z jej opisem i tekstem przedstawiającym autora. Pozwala to oglądającym poznać wiek pracy, zastosowaną technikę, poznać lepiej autora dzieła.
Znane, wybitne nazwiska, wyjątkowe dzieła i… sztuka inwestowania – to hasła tej wystawy.
– Ta luźna suma zgromadzonych obiektów malarskich wzięła się, jak wszystkie istniejące dzieła, z najbardziej ludzkiej potrzeby opowiadania innym o swoich przeżyciach i uczuciach – mówią o kolekcji jej właściciele – Wystawa poprzez sposobność nabycia na niej niepowtarzalnego obiektu (bo przecież każdy przedmiot sztuki jest wyjątkowy), stwarza szansę wykonania pierwszego kroku i podjęcia ryzyka wejścia do gry polegającej na śledzeniu waloryzacji materii sztuki – „schnięcia farby lub wzrostu trawy”, jak nazywał proces inwestycyjny Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii syn polskich emigrantów Paul Samuelson – dodaje prof. J. Ojrzanowski.
Na wystawie można zobaczyć kilkadziesiąt prac z różnych okresów. Są interesujące obrazy z XVIII i XIX wieku – portrety i pejzaże, a także malarstwo współczesne. Do najciekawszych i najbardziej cennych należy dzieło Angelo Maria Crivellego „Cztery przepiórki na balkonie”, „Portret dziewczynki” Carla Johna Davida Nordella, „Martwa natura” Antoine Vallona czy „Rzymska rozmowa” Emanuela Glicena Romano. Uwagę przyciąga także „Martwa natura z pigwami” autorstwa artysty szkoły weneckiej ukrywającego się pod pseudonimem, a do złudzenia przypominająca prace Paula Cézanne’a, piękna jest „Indianka” Juana Chamizo. Interesująca inwestycyjnie jest na pewno „Scena z zachodu” Laela Macka – wybitnego reprezentanta amerykańskiego postimpresjonistycznego i ekspresyjnego puentylizmu. Od niektórych prac trudno odwrócić wzrok… – przepiękna i cenna jest „Płacząca Madonna” nieznanego artysty z końca XVII wieku. Obraz namalował jeden z naśladowców Leonarda da Vinci. Praca porusza i zachwyca.
Każda z prezentowanych na wystawie w pilskiej galerii prac to osobna historia. Odbiorców z pewnością zainteresują prace najbardziej znanych artystów: Marca Chagalla „Kochankowie nad Paryżem” i Henri de Toulouse-Lautreca „Kobieta z tacą – śniadanie”. Są to oryginalne litografie.
Wystawę można oglądać w pilskiej Galerii BWA od wtorku, 16 sierpnia do piątku, 2 września, kiedy to odbędzie się zapowiadany finisaż (godz. 19.00). Galeria jest czynna: w poniedziałki, wtorki, piątki w godz. 9.00-15.00, w środy i czwartki w godz. 9.00- 19.00.
Edyta Kin
specjalista ds. promocji i wydawnictw
Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile