Piłeś? Nie kieruj!

Chodzież Najnowsze

ZŁOTÓW. Każdy, kto wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu łamie prawo, a do tego stwarza ogromne zagrożenie dla innych użytkowników dróg. Nietrzeźwi kierowcy narażają innych na niebezpieczeństwo, ale sami również muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Przekonało się o tym trzech mieszkańców powiatu złotowskiego, których policjanci zatrzymali za kierownicą motorowerów i samochodu osobowego w stanie nietrzeźwości.

Pierwszego z nietrzeźwych kierujących policjanci zatrzymali w Krajence. Mężczyzna jechał motorowerem. Miał blisko półtora promila alkoholu w organizmie.  22- latek odpowie teraz przed sądem za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.

Niespełna 2 godziny później patrol Wydziału Prewencji złotowskiej jednostki, tym razem w Złotowie na ul. Sosnowej zatrzymał do kontroli kierującego motorowerem marki Kymco, 37-letniego mieszkańca miasta. Mężczyzna miał blisko dwa promile alkoholu w organizmie.

-Do następnego zatrzymania doszło w nocy z wtorku na środę w Złotowie na ul. Powstańców Wielkopolskich. Tu z kolei policjanci zwrócili uwagę na jadącego osobowym fordem mężczyznę, który miał widoczne problemy z utrzymaniem pojazdu na swoim pasie ruchu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że mieszkaniec gminy Złotów ma ponad promil alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy. W trakcie kontroli dodatkowo stwierdzili, że stan techniczny pojazdu, którym poruszał się  nietrzeźwy kierowca pozostawia wiele do życzenia. Zatrzymali więc także dowód rejestracyjny samochodu ? relacjonuje mł. asp. Marcin Forecki ze złotowskiej KPP.

Nietrzeźwi użytkownicy dróg, zarówno kierujący pojazdami, jak również piesi i rowerzyści, stwarzają realne zagrożenie dla siebie oraz innych użytkowników dróg. Złotowscy policjanci prowadzą wielokierunkowe działania mające na celu ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pod wpływem alkoholu, w tym wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierujących i kampanie medialne. Niestety problem kierujących po alkoholu na naszych drogach wciąż istnieje.

 

Kierowco pamiętaj!

 

Kodeks karny za ten czyn przewiduje karę 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Przewidziane są także  konsekwencje finansowe. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

 

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 lub 997 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji, o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.

(WM)

Źródło: KPP Złotów