Bezpieczny transport towarów wymaga stosowania odpowiednich nośników. Tylko i wyłącznie wtedy można przewozić ładunki w nienaruszonym stanie przez setki, a nawet tysiące kilometrów. Do najchętniej wybieranych nośników w transporcie oraz magazynowaniu należą palety drewniane, a w szczególności palety EPAL i UIC. Wyróżniają się one ogromną wytrzymałością, a do tego zapewniają pełną stabilność. Dodatkowo można swobodnie operować nimi za pomocą wózków widłowych oraz tak zwanych widlaków.
Bezpieczny transport towarów zapewniają przede wszystkim palety EPAL i UIC
Ze względu na zapewnianie bezpiecznych warunków w transporcie, bezproblemowy załadunek i sprawny rozładunek, ogromną popularnością w cieszą się palety EPAL, znane również jako europalety, a także palety UIC. Jedne i drugie są drewnianymi nośnikami o wymiarach 800 mm szerokości x 1200 mm długości i 144 mm wysokości, co zapewnia optymalne rozmieszczenie na naczepie oraz w przestrzeni magazynowej. Ich rozmiar, jak i budowa całej konstrukcji, są określone odpowiednimi normami. Potwierdza to odpowiednie oznakowanie. W przypadku palet EPAL, są to dwa symbole EPAL, natomiast UIC, znak UIC oraz symbol EUR.
Każdy producent nośników, który uzyskał którąś ze wspomnianych licencji, podlega rygorystycznym kontrolom. Muszą działać oni zgodnie z wysokimi standardami, dzięki czemu nośniki te wyróżnia niezrównana jakość i doskonałe parametry techniczne, co oczywiście przekłada się na bezpieczeństwo w transporcie.
To wytrzymałość, która mówi sama za siebie
EPAL i UIC to jedne z najczęściej wykorzystywanych rodzajów palet drewnianych. W dużej mierze wynika to z ich ogromnej wytrzymałości. Nośność dynamiczna takich nośników, czyli ta na którą należy zwracać uwagę w transporcie, to aż 1500 kg. Nośność statyczna, czyli ta, która jest istotna przy składowaniu, jest jeszcze większa i to o ponad dwa razy. W trakcie magazynowania, palety te wytrzymują obciążenie sięgające nawet 4 ton.
Z czego to wynika? Mają one bardzo solidną konstrukcję. Znaczenie ma tu odpowiednio dobrane drewno, a także sposób łączenia poszczególnych elementów. Wszystko to jest określone normami i regularnie podlega kontrolom, dzięki czemu użytkownik ma co do ich wytrzymałości pełną gwarancję.
Konstrukcja, jaką posiadają palety drewniane, została opracowana w taki sposób, aby były one w jak największym stopniu stabilne. Odpowiadają za to wsporniki oraz deski pośrednie. W efekcie podczas jazdy ładunek stoi na nich równo i nie przemieszcza się, a transport jest pewny.
Oczywiście palety EPAL i UIC to nie tylko bezpieczeństwo, ale także wygoda. Nośniki te pozwalają na łatwy załadunek i swobodny transport na terenie całej Unii Europejskiej. Co więcej, jeśli są po obróbce ISPM-15, można wykorzystać je nawet do transportu poza krajami UE. Ponadto, są one nośnikami podlegającymi wymianie. Sprawdź Polskie Opakowania – palety drewniane