PIŁA. To będzie już 10. jubileuszowa edycja tego muzycznego festiwalu w mieście nad Gwdą. Festiwalu, który cieszy się renomą nie tylko w Pile, nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Tym razem jednak zaprezentuje się w nowej formule i pod nową nazwą. A rozpocznie się już 13 sierpnia.
?Nasze wydarzenie zapisało się już jako bardzo ważne w Europie i na świecie. Chcemy zmieniać się, urzekać i zaskakiwać. Dlatego pragniemy dodać jeszcze większego prestiżu wpisując imię miasta Piła do jego nazwy. Od dzisiaj mamy zaszczyt zaprosić Państwa na PIŁA FESTIVAL & ACADEMY?- pisze na nowej stronie internetowej festiwalu jego dyrektor Andrzej Czaja.
I dopowiada:
-Zmieniliśmy nie tylko nazwę festiwalu, ale również jego image. W ten sposób chcieliśmy zrobić niespodziankę i miastu, i sobie.
Czy niespodzianka się udała? To można będzie ocenić za trzy tygodnie. Prezydent Piotr Głowski jest pewny sukcesu.
– Mamy to szczęście, że w Pile są dwa bardzo dobre festiwale. Teatralny jesienią i muzyczny latem. Ten, który z moją obecnością i na moich oczach zmieniał się z miejsca, w którym szkolili się studenci w wydarzenie, które stopniowo obejmowało całe miasto. Wielkie podziękowania dla was za wytrwałość i wysiłek jaki co roku wkładacie w przygotowanie festiwalu. Bez was by go nie było ? podkreślił prezydent zwracając się do Kamili i Andrzeja Czajów, inicjatorów i organizatorów Piła Festival.
W swoim jubileuszowym przesłaniu Andrzej Czaja powtarza: ?Bez nas nie ma was, bez was nie ma nas. Sztuka nie jest dla artystów, lecz dla ludzi?.
– I dlatego od tego roku będziemy prezentować różne gatunki sztuki. Po to m.in. zmieniliśmy nazwę festiwalu, żeby mieć większe pole manewru, więcej możliwości organizacyjnych. Chcemy, żeby przez następne 10 lat pilanie mogli uczestniczyć w wielkim święcie sztuki, nie tylko muzyki.
A to wielkie święto sztuki zadebiutuje w Pile 13 sierpnia i potrwa 9 dni. Program jest bardzo bogaty. Na wyróżnienie zasługuje kilka koncertów, w tym inauguracyjny.
-Smoczyński/ Braun Jazz Duo – to będzie koncert na dwóch instrumentach: skrzypcach- Mateusz Smoczyński i wiolonczeli – Stefan Braun, który uważany jest za najlepszego jazzowego wiolonczelistę na świecie – zapowiada Kamila Czaja. -Otworzyliśmy też scenę młodych, stąd Młodzi Wirtuozi: Agnieszka Podłucka (altówka), Bartosz Skibiński (skrzypce) oraz Grzegorz Skrobiński (fortepian). Usłyszymy ich 14 sierpnia. Tego samego dnia zapraszamy na recital fortepianowy Francesco Grano. Będzie to recital w kooperacji z festiwalem w Imoli.
Główny koncert na 10-lecie festiwalu odbędzie się 15 sierpnia o godzinie 19. Będzie dedykowany wszystkim sponsorom i ludziom, bez których nie byłoby minionych 10 festiwalowych lat.
-Koncert ma przewrotny tytuł ?8 pór roku?. Wykona go Orkiestra UNCOVER SOLOISTS pod dyrekcją Bartłomieja Nizioła. Jako soliści zagrają Sławomira Wilga na skrzypcach i Sebastian Czaja – skrzypce. Są to laureaci ubiegłorocznych dwóch edycji Master Class w Pile. W programie ?Cztery pory roku w Buenos Aires? Astora Piazzolli oraz Maxa Richtera ?Vivaldi Cztery Pory Roku?. Co do tego drugiego, Wytwórnia Deutsche Grammophon zamówiła u kilku kompozytorów przeróbki najbardziej znanych kompozycji klasycznych. Jest to zatem utwór obwarowany wieloma przepisami. Jednorazowe wykonanie w Pile wymagało zgody samego Richtera.
Bardzo ciekawie zapowiada się również koncert w kościele Św. Rodziny. To 17 sierpnia o godz. 21. 30. Zagrają wyłącznie profesorowie: Bartek Nizioł, Denis Severin, Xiaoming Wang i Marcin Zdunik.
0d 16 do 20 sierpnia o godz. 18.30 koncertować będą studenci Master Class. W tym roku zgłosiły się 43 osoby z e Szwajcarii, Francji, Rosji, Łotwy, Białorusi i oczywiście z Polski. Będą też dwie z Piły. Zostaną wybrane osobowości muzyczne i laureat grand prix festiwalu. Piła Festival zakończy koncert galowy 21 sierpnia o godzinie 19.
Nowa odsłona festiwalu będzie dodatkowo uświetniona imprezami towarzyszącymi . Jedną z nich będą warsztaty inspirowane muzyką: ?Sztuka. Muzyka,. Sztuka?, adresowane głównie do młodych pilan ( od 7 lat). Odbędą się od 13-16 sierpnia w galerii ?Rezerwat Sztuki? przy 11 Listopada 3. Poprowadzi je pilska artystka Marta Mrówka.
–Podczas zajęć będziemy próbowali odpowiedzieć na pytanie, co łączy sztuki wizualne z muzyką i czy te motywy, które możemy znaleźć pomiędzy tymi dziedzinami znacząco na siebie wpływają ? mówi malarka.
Druga propozycja to wernisaż wystawy Pomiedzy / Between w Galerii na Starym Rynku w Ujściu. Już 9 sierpnia od godz. 16. Prace Wojciecha Beszterdy można będzie podziwiać przy skrzypcowym akompaniamencie Sebastiana Czai.
***
Sponsorem głównym Piła Festival jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Ambasadorem Elżbieta Smorawińska, a organizatorem Stowarzyszenie Magnus Ventus.
Wiecej o festiwalu przeczytasz na stronie internetowej Piła Festival.
Paulina Barycza
O szczegółach Piła Festival poinformowano podczas wtorkowej konferencji prasowej.