PIŁA. W urzędzie miasta podpisano wczoraj aneks do umowy o budowie oddziału chemioterapii ( pierwotnie ?onkologii) w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. To ostatni element ?papierkowych? procedur, na mocy których inwestycję tę w połowie sfinansuje Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Drugie tyle wyłoży z własnego budżetu Powiat Pilski. Wydarzenie to rejestrowały lokalne media.
– Umowa z 15 kwietnia 2013 roku w założeniach pierwotnych mówiła o tym, że budujemy centrum radioterapii. Miasto przekazuje w gotówce 2, 5 mln złotych, przygotowuje dokumentację zarówno dla radioterapii jak i oddziału onkologicznego, starostwo natomiast przekaże grunty, 500 tysięcy złotych i rozpocznie proces budowlany jako inwestor w zakresie oddziału onkologii – przypomniał Piotr Głowski, prezydent Piły. –W ostatnim czasie zapadły decyzje o zmianie charakteru tego oddziału i będzie tam niestety oddział chemioterapii. Nie chcemy spowalniać tej inwestycji, więc wyrażamy zgodę i podpisujemy aneks do umowy ? podkreślił.
Osiem lat temu, gdy zrodził się temat radioterapii w Pile, umowę podpisało pięć podmiotów: Szpital Specjalistyczny, Miasto Piła, Powiat Pilski, Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Wszystkie one musiały złożyć swój podpis także pod aneksem do umowy – taki był bowiem warunek, aby inwestycja ta mogła uzyskać 2-milionowe dofinansowanie z województwa.
Obecny na konferencji prasowej senator Adam Szejnfeld zauważył, że „budowa oddziału chemioterapii będzie pierwszym, ale nie ostatnim krokiem w budowie muru, jaki powstanie w Pile przeciwko tej strasznej chorobie, jaką jest choroba nowotworowa”. I dodał:
-Samorządy miejskie, powiatowe czy wojewódzkie nie tylko dostrzegają problem chorób nowotworowych, ale również realizują projekty, programy, które mają na celu skuteczną z nimi walkę. Należy zwrócić uwagę, że tej determinacji nie ma po stronie rządowej. Niemal każdego dnia słyszymy jak setki milionów, czy miliardy są kierowane na różne przedsięwzięcia w Polsce, tylko nie możemy się doczekać, żeby takie były przeznaczane na służbę zdrowia, a co dopiero na onkologię.
Podczas konferencji Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego wspomniał również o dotacji, jaką otrzymało Muzeum Stanisława Staszica w Pile.
–W konkursie WRPO na lata 2014-2020, w obszarze Dziedzictwa Kulturowego Regionu został złożony wniosek na modernizację Muzeum Stanisława Staszica w Pile. Udało nam się pozyskać dodatkowe środki, dzięki temu placówka ta otrzyma ponad 1. 75 mln złotych dofinansowania.
Modernizacja zajmie dwa lata. Obejmie prace budowlane, instalatorskie i konserwatorskie zarówno wewnątrz jak i wewnątrz zabytkowego obiektu. Do tego zadania Miasto dołoży ze swego budżetu 92 tys. złotych.
– Ten projekt jest niezwykle ważny ze względu na osoby starsze i niepełnosprawne, dla których wybudowane zostanie osobne wejście ? zaznaczył Piotr Głowski.
Prace przy Browarnej ruszą niebawem, tymczasem do 30 lipca przedsiębiorcy z Wielkopolski, którzy w wyniku pandemii odnotowali straty pow. 30 proc, a także mieli opłacone do końca roku wszystkie składki i podatki – mogą wnioskować o granty. Druki w połowie lipca ukażą się na stronie na stronie internetowej Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
(Red.)
Fot. Agnieszka Norkowska