Nie tylko w mundurze – wałeckie policjantki

Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Kiedyś widok kobiet w służbach mundurowych był rzadkością. Kobieta, która chciała nosić policyjny mundur musiała spełniać kilka warunków. Policjantką mogła zostać wyłącznie panna lub wdowa. Obowiązkiem było posiadanie nienagannej opinii oraz odpowiedniego wzrostu rzędu minimum 164 cm. Wymagania wiekowe również były istotne, do służby przyjmowano bowiem kandydatki w przedziale wiekowym od 25 do 45 lat.

Przyszła policjantka musiała być absolwentką co najmniej szkoły średniej. Wstępując w szeregi policji, kobieta zobowiązywała się do zrezygnowania z zamążpójścia w ciągu najbliższych 10 lat.

Dzisiaj widok kobiety w mundurze już nikogo nie dziwi. Panie w mundurze potrafią strzelać, zatrzymywać przestępców i ścigać piratów drogowych. Kobiety w policji świetnie sprawdzają się na stanowiskach zarówno wykonawczych jak i kierowniczych.

W ocenie przełożonych są bardzo dobrze zorganizowane i doskonale potrafią odnaleźć się we wszystkich dziedzinach. Są niezastąpione w kontaktach z ofiarami gwałtów czy osobami dotkniętymi przemocą w rodzinie, zajmują się też tematyką przestępczości nieletnich. Choć charakteryzują się empatią, muszą mieć przy tym silny charakter i wykazywać się szczególną odpornością na stres.

Ich atuty to przede wszystkim spokój, wrażliwość, umiejętność rozmawiania i łagodzenia sytuacji konfliktowych. Często godzą trudne życiowe role: policjantki i matki. Niejednokrotnie po ciężkiej służbie wracają do swoich domów, stają się oddanymi mamami, żonami czy kochającymi córkami. W natłoku tych codziennych obowiązków znajdują jeszcze czas na rozwijanie swoich pasji.

Tak jest wśród policjantek wałeckiej komendy i nie sposób wymienić wszystkie. Agnieszka, Ewa, Ania, Magda, Natalia, Daria, Dorota… mają różne pasje i zainteresowania: konie, podróże, książki. Są wolontariuszkami, ochotniczkami straży pożarnej, a nawet trenerami boksu czy trenerami personalnymi. Wstąpienie do służby w Policji nie przeszkodziło w ich realizacji i spełnianiu się.

Decydując się na służbę w Policji, kobiety muszą zrezygnować z wielu rzeczy, choćby takich jak sukienki i obcasy. W pracy zakładają mundur, przypinają do pasa broń i niezależnie od pory dnia i pogody, pełnią służbę.

Natomiast po służbie zamieniają mundur na wysokie szpilki, wyraźny makijaż, chociaż nie wszystkie. Inne wolą sportową bluzę, a zamiast torebki wygodny, ładny plecak. Jednak kobiety w wałeckiej policji to nie tylko policjantki. Pracę policjantek wspomagają kobiety zatrudnione na stanowiskach cywilnych. Nie noszą mundurów.

Dbają o właściwy obieg dokumentacji, wyposażenie jednostek oraz funkcjonariuszy, zajmują się sprawami administracyjnymi, finansowymi, kadrowymi, szkoleniowymi. Choć nie widujemy ich w patrolach, to bez ich pracy właściwe funkcjonowanie komendy i podległych posterunków nie byłoby możliwe. W dniu 8 marca – podobnie jak wszystkie przedstawicielki płci pięknej ? mają swoje święto.

Dzisiaj już od rana wszystkie Panie obdarowane zostały przez swoich kolegów życzeniami, słodkościami i kwiatami. Policjantki z Wałcza życzą wszystkim Paniom samych pogodnych dni w pracy zawodowej i życiu osobistym.

Jakie wymagania musi spełniać kobieta, która chce dostać się do policji? Podczas rekrutacji mają za zadanie sprostać takim samym wymaganiom, jak mężczyźni. W dzisiejszych czasach kobiety wykonują zadania służbowe we wszystkich pionach: prewencyjnym, wspomagającym oraz kryminalnym.

Panie zainteresowane służbą, wszelkie informacje znajdą na stronie internetowej KPP Wałcz lub serwisie facebook jednostki.

Asp. Beata Budzyń
KPP Wałcz