PIŁA. 22 000 złotych dotacji przekazała gmina Piła Pilskiemu Bankowi Żywności, na realizację programu pozyskiwania i dystrybucji żywności dla potrzebujących mieszkańców miasta. Umowę o przekazaniu wsparcia podpisali prezydent Piotr Głowski oraz reprezentujący PBŻ: prezes Mieczysław Augustyn i wiceprezes Lech Gąsiorowski.
– Chciałbym podkreślić, jak wiele, dobrych projektów realizują w naszym mieście organizacje pozarządowe, a współpraca z Pilskim Bankiem Żywności, jest stałym elementem i świetnym przykładem takiego współdziałania organizacji pozarządowych z Urzędem Miasta Piły ? powiedział prezydent Piotr Głowski. – My dajemy tak małą kwotę, a dostajemy tak dużo. To dowód na to, że warto ufać organizacjom pozarządowym i przekazywać im do realizacji część zadań będących w kompetencji samorządu ? podkreślił Prezydent Miasta Piły, odnosząc się do podpisywanej umowy na przekazanie 22 000 złotych na sfinansowanie pozyskiwania i dystrybucji żywności dla potrzebujących mieszkańców miasta.
I rzeczywiście z zestawień przedstawionych przez prezesa Mieczysława Augustyna wynika, że dotacja gminy stanowiła w minionym roku 1/5 kwoty, za którą BŻ w Pile, przekazał żywność potrzebującym mieszkańcom miasta.
– Przekazaliśmy żywność wartości 100 000 złotych. Oznacza to, że 788 rodzin (1844 osoby) otrzymało w ramach tego projektu 1171 paczek. A dzięki ścisłej współpracy z gminą i Piła i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej mamy pewność, że nasza pomoc na pewno trafiła do tych, którzy jej naprawdę potrzebują ? relacjonował M. Augustyn.
Prezes Banku Żywności w Pile poinformował ponadto o efektach realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, finansowanego ze środków Unii Europejskiej. W tym przypadku pomocą objęto 2254 osoby, a Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Pile przekazano ponad 106 ton żywności o wartości blisko 475 000 złotych.
– Kontynuujemy naszą działalność i zamierzamy ją jeszcze rozwinąć. Tym bardziej, że dzięki podniesieniu kryterium dochodowego, możemy objąć pomocą większą liczbę pilskich rodzin ? zadeklarował M. Augustyn.
Przypomnijmy, że pomoc żywnościowa jest przekazywana osobom najbardziej potrzebującym za pośrednictwem Lokalnych Organizacji Partnerskich jako zestaw artykułów spożywczych w formie paczek żywnościowych lub posiłków. Jednym z takich partnerów jest Stowarzyszenie PROSENIOR, z którym Bank Żywności w Pile podpisał kolejną umowę o współpracy przy dystrybucji żywności.
KRYTERIA KWALIFIKOWALNOŚCI I SPOSÓB KWALIFIKACJI:
1. Pomoc w ramach POPŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych (posiłków) i dlatego też trafiać będzie do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz poziomem dochodów odniesionych do procentowej wartości odpowiedniego kryterium dochodowego określonego w tej ustawie ? których dochód nie przekracza 220% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, 1542,20 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1161,60 PLN dla osoby w rodzinie, stanowiąc systematyczne wsparcie. Pomoc udzielana będzie w postaci artykułów spożywczych lub posiłków, które będą przekazywane osobom najbardziej potrzebującym bezpłatnie.
2. Sposób kwalifikacji:
? OPS będą wydawać osobom potrzebującym skierowania do otrzymania pomocy żywnościowej lub przekazywać OPL listy osób zakwalifikowanych do pomocy z POPŻ, pod warunkiem uzyskania zgody tych osób;
? OPL mogą w swoich siedzibach przyjmować oświadczenia od osób kwalifikujących się do przyznania pomocy żywnościowej [załącznik nr 5 do wytycznych]. Oświadczenia wraz z wypełnionym skierowaniem przekazywane będą do OPS, , który potwierdza do kwalifikowalność do przyznania pomocy;
? OPL mogą samodzielnie kwalifikować wyłącznie osoby bezdomne do udziału w POPŻ na podstawie podpisanego oświadczenia [załącznik nr 6 do wytycznych].
Piotr Gadzinowski (pila.pl)
fot. Wojciech Szczerbiński