PIŁA. Budowa mostu na Noteci w Ciszkowie, nabór wniosków na inwestycje samorządowe i honorowe odznaczenie dla Mieczysława Augustyna zdominowały dzisiejszą konferencję prasową Prawa i Sprawiedliwości w Pile. Z dziennikarzami spotkali się: Poseł na Sejm RP Krzysztof Czarnecki, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Adam Bogrycewicz oraz Członek Zarządu Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego Waldemar Pawłowski.
Była przeprawa promowa – będzie nowoczesny most
Wojewoda Wielkopolski z marszałkiem Województwa Wielkopolskiego podpisali porozumienie dotyczące budowy mostu na Noteci w Ciszkowie. Będzie on jednym z 21 mostów w skali kraju, który powstanie w ramach rządowego programu ?Mosty dla regionu?.
Wartość obiektu – to 80 mln zł. 20 proc. tej kwoty wniesie samorząd zawiadujący drogami doprowadzającymi do mostu, 80 proc. natomiast pokryje dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych.
– Zostało podpisane porozumie, które przekazuje środki finansowe zarówno z budżetu państwa jak i sejmiku województwa wielkopolskiego na fazę projektową, etap badań technicznych oraz na przygotowanie całego procesu do realizacji, która nastąpi od 2023 roku – poinformował Krzysztof Czarnecki.
Województwo wielkopolskie na mocy porozumienia zostanie wsparte kwotą 2 mln, co stanowi 80 proc. kosztów związanych z pracami dokumentacyjnymi. Kolejnym krokiem będzie projekt techniczny.
Jak podkreślił Adam Bogrycewicz, budowa mostu w Ciszkowie to historyczne wydarzenie, które już zostało wdrożone w proces realizacji. Także dzięki jego osobistemu zaangażowaniu.
– Kiedy ruszał program ?Mosty dla regionu?, jako radny z północnej Wielkopolski już w marcu interpelowałem w tej sprawie do pana marszałka Marka Woźniaka, postulując przystąpienie województwa wielkopolskiego do tego projektu. Po tej interpelacji został złożony stosowny wniosek, który miał jednak pewne wady formalne. Dlatego też 13 maja złożyłem drugą interpelację z apelem do zarządu województwa, aby te błędy usunąć i ponownie złożyć wniosek. Tak się też stało.
Tym samym prace związane z tą inwestycją, które na razie są w fazie ?papierkowej?, za dwa lata znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Waldemar Pawłowski zachwalał: – Most, który zostanie wybudowany w Ciszkowie będzie spełniał standardy najwyżej klasy nośności dla wszystkich pojazdów, w tym specjalnych i wojskowych. Zintegruje również społecznie i gospodarczo około dziesięciu miejscowości po obu stronach Noteci.
Radny powiatu zaznaczył, że w Czarnkowie, gdzie nie ma linii kolejowej, jest tylko jeden most i to z 1945 roku, który od dawna prosi się o modernizację. Jednak jego remont leży w gestii urzędu marszałkowskiego. I tu – zdaniem Adama Bogrycewicza – skuteczna byłaby pomoc poseł Marii Janyski.
– Zachęcam panią poseł do rzeczywistej aktywności w sprawach naszego regionu, a nie tylko tej medialnej, polegającej na negowaniu dobrych przedsięwzięć ? mówił.
Dodajmy. Cały program budowy dróg samorządowych w tym projekt „Mosty dla regionu” – to 4, 2 mld złotych. Do końca 2022 zamknie się cykl przygotowawczy. W późniejszym etapie przeprowadzane będą przetargi i nastąpi realizacja poszczególnych zadań.
6 miliardów dla samorządów
Kolejnym tematem konferencji był program dla samorządów, który ruszył z dniem 1 września br.
– Do rozdysponowania jest 6 miliardów złotych – podkreślił poseł Czarnecki. – Każdy samorząd do końca września musi złożyć jeden lub dwa wnioski, opiewające na kwotę co najmniej 400 tysięcy złotych. Apeluję, aby korzystać z tych środków finansowych, by jak najwięcej inwestycji było realizowanych w naszym regionie.
Policzek dla Solidarności
W czasie spotkania z dziennikarzami nawiązano również do 40. rocznicy powstania Solidarności i uroczystości, która z tej okazji odbędzie się w Pile. Zaproszenie na nią otrzymał też m.in. poseł Krzysztof Czarnecki. Dzisiaj zapowiedział, że się tam nie pojawi?
–Podczas tego wydarzenia (05.09.) senator Mieczysław Augustyn ma być uhonorowany odznaką honorowa ?Za Żasługi dla Ochrony Praw Człowieka?. Środowiska Solidarności pytały mnie, czy rzecznik praw obywatelskich do końca analizował działalność i życiorys pana senatora. Bo przed rokiem 1990 pan Mieczysław Augustyn działał w Tymczasowej Radzie Krajowej PRON, wspierającej reżim pana Jaruzelskiego. Tak naprawdę nie wiem, czy pan rzecznik do końca przeanalizował życiorys pana Augustyna, czy mimo, iż taką informację posiadał chce go jednak uhonorować. Podziękowałem więc za zaproszenie panu rzecznikowi, ale nie będę uczestniczył w tym spotkaniu. W 40. rocznicę powstania Solidarności, jest to policzek dla jej działaczy – spuentował.
(Red.)
Fot. Agnieszka Norkowska