Rozmowa z Tomaszem Boguckim, lekarzem weterynarii.
Czy w Pana przychodni nadwaga u psów to powszechny problem?
-Nie jest to problem powszechny, natomiast każdego dnia mamy przynajmniej jednego pacjenta z nadwagą, którego właścicielowi zwracamy uwagę na to że trzeba zacząć coś z tym robić.
Zdarzają się przypadki, że właściciele nie dopuszczają do siebie faktu, że ich pies wymaga
innej opieki?
-Taka sytuacja ma miejsce bardzo często. Właściciel przyjmuje informację ile kilogramów pies ma nadwagi i niestety szacuję, że około pięćdziesięciu procent bagatelizuje ten fakt. Dopiero wtedy, gdy pies lub kot zaczyna chorować, decydują się na zmiany. Zanim nie wystąpią pierwsze symptomy choroby nie docierają do nich żadne argumenty.
Jakie są zagrożenia dla zdrowia psa wynikające z otyłości?
-Najczęstsze problemy to choroby serca, choroby ortopedyczne: kręgosłupa, stawów biodrowych, łokciowych i kolan. Bardzo często pojawiają się problemy z wątrobą wynikające z otłuszczenia tego narządu, a w konsekwencji prowadzą do jego niewydolności.
Występuje też cukrzyca, co prawda częściej u kotów, ale u psów również się zdarza.
Istnieją rasy o szczególnych predyspozycjach do tycia, czy to może spotkać każdego psa?
-Generalnie istnieją rasy predysponowane, które mają tendencję do tycia. W pierwszej kolejności należy wymienić popularne w naszym kraju labradory, u których występują szczególne genetyczne uwarunkowania, często też takie problemy dotykają jamników i sznaucerów miniaturowych. Taka patologia może dotknąć też mieszańce małych i większych ras. Bardzo często problem nadwagi występuje u zwierząt sterylizowanych. Wynika to z faktu, iż właściciele tych zwierząt nie dostosowują dawki ani sposobu żywienia swoich zwierząt po przeprowadzonym zabiegu. Należy pamiętać, że ilość kalorii dostarczanych po operacji powinna być o około 15 – 20 % mniejsza niż przed zabiegiem.
Czym lepiej karmić psa: gotowymi karmami, czy samemu gotować?
?-W mojej ocenie u dorosłego psa jeden i drugi sposób jest prawidłowy przy zachowaniu odpowiednich zasad dietetyki weterynaryjnej. Jeżeli gotujemy to musimy zapewnić odpowiedni skład ilościowy i jakościowy produktów dostarczanych zarówno pod kątem
składu białka, ilości węglowodanów, witamin, mikro i makro elementów oraz dodatków wspomagających trawienie. Moim zdaniem lepiej (łatwiej) jest stosować karmę gotową, bo nie jesteśmy w stanie sami przygotować tak dobrego produktu, jak zrobią to profesjonaliści.
Jaki jest wpływ aktywności fizycznej psa na wagę?
-Aktywność fizyczna ma bardzo duży wpływ na stan psa. Dlatego kiedy ilość karmy przekracza bilans energetyczny potrzebny zwierzęciu do egzystencji, to automatycznie mamy naddatek kalorii, który możemy spalić tylko odpowiednim regularnym ruchem fizycznym.
Jeśli posiadamy psa dużej rasy, który mieszka w bloku i nie wychodzi więcej niż na 3 spacery dziennie po 15-20 minut, bo np. z przyczyn życiowych właściciel nie może sobie pozwolić na inny rytm dnia, to powinniśmy albo zredukować ilość pokarmu do minimum, albo postarać zapewnić zwierzęciu dłuższe i częstsze spacery. W tej kwestii u psów jest podobnie jak u ludzi.
Dziękuję za rozmowę
Patryk Jabłoński
Fot. http://dona.pila.pl/personel/