Nie dajmy się oszukać w internecie!

Chodzież Czarnków Na sygnale Najnowsze Piła Regiony Trzcianka Wałcz Złotów

Internet to nieocenione źródło korzyści, ale także skupisko różnego rodzaju zagrożeń. Oszuści internetowi cały czas modyfikują metody działania, co sprawia, że wielu użytkowników sieci padło już ich ofiarą. Oszuści często wyłudzają pieniądze podając się za pracowników różnych firm, instytucji, funkcjonariuszy policji, czy członków rodziny. Coraz częściej do popełniania przestępstw wykorzystują uczucia i emocje. Nagłaśnialiśmy przypadki, kiedy to oszust podawał się za amerykańskiego generała, czy żołnierza stacjonującego na misji pokojowej. Bądźmy bardzo ostrożni !!!

Nie mniej jednak zwiększenie świadomości wśród mieszkańców powiatu złotowskiego – jest kluczem do uniknięcia niekorzystnych sytuacji. Warto wiedzieć zatem jakie oszustwa w Internecie występują najczęściej oraz jak można próbować ich unikać.

Oszustwa na portalach społecznościowych

Oszustwa na portalach społecznościowych – najczęściej polegają na tym, iż przestępcy internetowy włamują się na konto użytkownika np. Facebooka czy Naszej Klasy i rozsyłają w imieniu właściciela profilu maile do jego znajomych. Proszą o przesłanie jakiejś kwoty na podane konto (uzasadniają to chociażby tym, iż zostali oszukani za granicą i nie mają pieniędzy na powrót do kraju). Wiele osób przesyła środki finansowe, gdyż myśli, że prawdziwy przyjaciel jest w potrzebie. Aby uniknąć tego typu oszustw należy przede wszystkim stosować silne hasła, programy antywirusowe i antyszpiegowskie oraz posiadać świadomość możliwych do pojawienia się zagrożeń, związanych z portalami społecznościowymi. Policjanci coraz częściej spotykają się z nowymi typami oszustw. Sprawcy wykorzystują różne techniki manipulacji w social mediach, aby wyłudzić od swoich ofiar pieniądze. Osoby poznane na portalach, proponują pomoc finansową, przesłanie pieniędzy czy kosztowności. Po pewnym czasie osoba otrzymuje informację, że wysłana przesyłka utknęła w innym kraju i jej otrzymanie wiąże się z płatnością znacznej kwoty w celu jej doręczenia. Cały proceder uwiarygodnia poznany w Internecie „przyjaciel” a w rzeczywistości oszust.

Oszustwa loteryjne

Oszustwa loteryjne – oszuści wysyłają maila do określonego internauty z informacją, iż został on zwycięzcą danej loterii i zyskał nagrodę pieniężną.

Podają jednak warunek otrzymania nagrody – trzeba wpłacić określoną sumę na podane konto. Oszuści działają w bardzo perfidny sposób i nierzadko podają się za firmę loteryjną, która rzeczywiście istnieje. Należy zatem bacznie przyglądać się nadchodzącym e-mailom, gdyż nawet jeśli w wiadomości pojawi się adres rzeczywistej firmy, nie znaczy to, że z tego adresu informacja została wysłana. Dodatkowo warto zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem i pamiętać, że cuda zdarzają się na prawdę rzadko – zatem, jeśli nie braliśmy udziału w jakiejś loterii, to raczej niemożliwe jest, że wygramy w niej cokolwiek.

Oszustwa nigeryjskie

Oszustwa nigeryjskie – są to jedne z najstarszych oszustw, pojawiających się w sieci do dziś. Zdarza się, że użytkownicy Internetu otrzymują na pocztę elektroniczną wiadomość od rzekomego krewnego, lub osoby, która prosi nas o pomoc w odzyskaniu określonej sumy pieniężnej. Najczęściej osoby te piszą, iż kwotę (często odszkodowanie) chcą odzyskać od jakiegoś kraju, na przykład Nigerii. Za pomoc w odzyskaniu środków oszuści obiecują podzielenie się zyskami, konkretną nagrodę lub przepisaniem spadku. Zdarza się, że osoby korzystające z Interenetu uznają wiadomość za wiarygodną i godzą się na przelanie środków na konto – aby im pomóc w odzyskaniu pieniędzy. Pieniądze oczywiście nigdy do nich nie wracają, o czym bardzo szybko mogą się przekonać. Również kontakt e-mailowy urywa się po przelaniu danej kwoty.

Oszustwa matrymonialne

Oszustwa matrymonialne – najczęściej dotyczą wysyłania na przypadkowo pozyskany adres e-mail określonego mężczyzny propozycji matrymonialnych.

Nierzadko młodą, atrakcyjną kobietą okazuje się Rosjanka czy Ukrainka, która chce przyjechać do kraju poznanego w sieci mężczyzny. Pojawia się jednak problem, ponieważ nie ma środków na finansowanie podróży. Prosi zatem o pomoc poznaną przez Internet osobę. Jeśli mężczyzna da się na to nabrać, w niedługim czasie okazuje się, że zarówno kontakt jak i przesłane pieniądze przepadły.

Phishing – wykradanie informacji

Phishing – polega na zdobywaniu nieuczciwymi metodami poufnych informacji, dotyczących określonej osoby. Najczęściej oszuści podają się za godną zaufania firmę, lub osobę, która potrzebuje w danym momencie określonych danych osobistych. Bardzo często cyberprzestępcy wysyłają spam do dużej liczby osób, podając fałszywą stronę i podającą się za konkretny bank czy sklep internetowy. Po wejściu ofiary na fałszywą stronę przechwytywane są informacje wpisywane przez ofiarę (taka sytuacja może dotyczyć chociażby nieprawdziwej informacji o dezaktywacji konta i prośbie ponownego wpisania wszystkich danych osobistych).

Jak bronić się przed wyłudzeniem podstępem naszych osobistych danych?

  • Zachować czujność przy otrzymaniu e-maila o podejrzanej treści i dokładnym sprawdzaniu adresu e-mailowego nadawcy oraz pochodzenia wiadomości. Czasem strona do złudzenia przypomina witrynę sklepu internetowego, banku, czy innego portalu ale w rzeczywistości nią nie jest.
  • Trzeba systematycznie uaktualniać system i oprogramowanie, stosować dobrej jakości programy antywirusowe i antyszpiegowskie.
  • Nie można przesyłać e-mailem niezwykle ważnych informacji, haseł dostępu ani numerów kart płatności.
  • Uniknąć phishingu pomoże także stosowanie OpenDNS (są to darmowe serwery Domain Name System).

Nierzadko spotykanym zjawiskiem powiązanym z phishingiem jest także kradzież tożsamości.

Jeśli już padniemy ofiarą cyberprzestępstwa, należy zgłosić sprawę na Policję. Zapoznajmy się z metodami działania i pokażemy cyberprzestępcom, że nie są bezkarni. Zwiększenie świadomości stanowi klucz do tego by nie stać się ich ofiarą. Zachęcamy do udostępniania materiału jak największej liczbie znajomych być może zapoznanie się z jego treścią uchroni ich przed przykrymi konsekwencjami działania oszustów!!!

KPP Złotów