WAŁCZ. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w związku z pojawieniem się zmian w przepisach ruchu drogowego, przeprowadzili działania informacyjno-edukacyjne dla niechronionych uczestników ruchu i kierowców. Większość mieszkańców dobrze zna zmiany. Szkoda, że nie wszyscy.
Z początkiem czerwca (1.06.br) weszła w życie ustawa Prawo o ruchu drogowym.
Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Istotną zmianą jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych. Przepisy regulują zachowania kierujących pojazdami względem osób pieszych. Kierowcy pojazdów są obwiązani do obserwowania nie tylko przejścia, ale także jego okolicy. Przechodzenie przez jezdnię i korzystanie w tym czasie z elektronarzędzi typu telefon komórkowy, smartfon prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni. Tym samym zachowanie takie prowadzi do wypadków i urazów wśród pieszych. Wpatrzeni w ekrany nie zwracamy uwagi na to, co dzieje się wokół, a przez to coraz częściej zdarzają się nieszczęśliwe wypadki ? informowała sierż. szt. Magdalena Malinowska.
Wczorajsze działania policjantów drogówki były przypomnieniem o nowych przepisach i zarazem apelem o ostrożność i rozwagę. Okazało się, że większość mieszkańców powiatu wiedziała o zmianach w przepisach, niestety nie wszyscy.
Podczas działań mundurowi dwukrotnie interweniowali, zwracając uwagę ?przyklejonym? do smartfonów młodym ludziom, którzy nie zauważyli nadjeżdżających samochodów i innych przechodniów.
Zajęci telefonem nie zwracamy uwagi na słupy ogłoszeniowe, latarnie, krawężniki co może prowadzić do nieszczęśliwego wypadku związanego z korzystaniem z technologicznych gadżetów. Spotkanie z mieszkańcami i rozmowy o zmianach w przepisach przebiegały w miłej atmosferze. Niechronieni uczestnicy ruchu i kierowcy chętnie wypowiadali się w tej kwestii, a na pamiątkę spotkania otrzymywali magnesy na lodówkę z numerem telefonu alarmowego i logo jednostki.
Do działań włączyło się wałeckie Stowarzyszenie ?Bezpieczeństwo i Pomoc? dzięki któremu mieszkańcy otrzymali magnesy. W akcji udział brał przedstawiciel Żandarmerii Wojskowej.
Asp. Beata Budzyń
KPP Wałcz