PIŁA. Galeria BWAiUP w Pile oraz Powiat Pilski zapraszają na wernisaż wystawy poplenerowej ?Odkrywanie tożsamości?. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 19 lutego.
Prezentowane na wystawie prace powstały podczas pleneru malarskiego, który ze względu na pandemię miał charakter zdalny – artyści pracowali w swoich pracowniach, a obrazy powstawały na podstawie materiałów opisowych i fotograficznych dostarczonych przez pilską placówkę.
Dla zdecydowanej większości artystów było to niełatwe zadanie, ponieważ Piła i powiat pilski były im zupełnie nieznane. Dodatkowo kontekst pleneru i powstających prac miał bardzo głęboką wymowę historyczną ? i była to nie historia ogólna, nie historia Polski, a naszego pilskiego regionu. Artyści musieli więc najpierw poznać temat. W tym celu organizowano telekonferencje z udziałem m.in. konsultanta historycznego, którym był Roman Chwaliszewski, historyk i regionalista. Artyści pracowali online słuchając opowieści o historii naszych ziem, R. Chwaliszewski budował owymi opowieściami klimat, kreślił obrazy w wyobraźni artystów, które potem znalazły odzwierciedlenie na płótnach.
– Założeniem pleneru było artystyczne uchwycenie procesu wspólnotowego ?odkrywania tożsamości? na tzw. Ziemiach Odzyskanych, co objawiało się w religii, kulturze, folklorze oraz architektonicznym wyglądzie miasta i okolicznych miejscowości, które miały zdecydowanie niemiecki rys ? mówi Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP w Pile.
Jak artyści poradzili sobie z tym historyczno- kulturowym projektem będziecie mieli Państwo okazję przekonać się już w piątek, 19 lutego, podczas wernisażu wystawy poplenerowej (godz. 19.00), a także w kolejnych dniach, kiedy to wystawa w pilskiej galerii będzie prezentowana.
A prace zaprezentują: Rafał Lisiak (Poznań), Tadeusz Ogrodnik (Piła), Marek Haładuda (Poznań), Izabela Wolska (Szczecin), Renata Szyrocka (Nicea, Francja), Anna Bochenek (Bydgoszcz), Joanna Bentkowska-Hlebowicz (Olsztyn) oraz Elżbieta Wasyłyk (Trzcianka) ? komisarz pleneru.
Wernisaż odbędzie się z udziałem publiczności (o ile nie ulegną nagłej zmianie wytyczne rządu w kwestiach bezpieczeństwa epidemiologicznego) ? jednak ilość osób mogących wejść do galerii zostanie ograniczona. Galeria sugeruje wcześniejszy telefoniczny kontakt w celu rezerwacji miejsca Tel. 67 213 11 82.
Wernisaż będzie ponadto transmitowany na żywo na profilu Galerii na Facebooku. FB/ Biuro Wystaw Artystycznych i usług Plastycznych w Pile.
Sylwetki autorów:
Rafał Lisiak (Poznań)
Wszechstronny twórca malarz, rysownik, architekt, architekt wnętrz, pedagog. W 1986r. ukończył studia na Politechnice Poznańskiej ? Wydział Architektury i Budownictwa, kierunek Architektura oraz w tym samym roku studia na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych Poznań ? Wydział Architektury Wnętrz (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Uprawia malarstwo i rysunek. Prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. Współwłaściciel biura projektów. Autor obiektów mieszkalnych, użyteczności publicznej i sakralnych na terenie kraju i za granicą. Liczne nagrody w konkursach krajowych i zagranicznych. Członek Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej oraz Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów. W latach 1986 ? 1998 praca dydaktyczna na wydziale Architektury i Budownictwa Politechniki Poznańskiej, katedra rysunku i malarstwa i pracowni projektowej. Praca w biurach architektonicznych w Niemczech (1992-95 ). Praca na WSG w Bydgoszczy na kierunku Architektura (2005-09). Mieszka i pracuje w Poznaniu.
Tadeusz Ogrodnik (Piła)
Urodził się w 1955 roku w Pułtusku. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1982 roku w pracowniach prof. Romana Banaszewskiego i prof. Andrzeja Pietscha. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem i grafiką. Uczestniczył w wielu wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in.: Ogólnopolska Wystawa Malarstwa ?Aqua Fons Vitae? ? BWA Bydgoszcz, 1999; ?Malarstwo, grafika? (wystawa czterech autorów), MDK Chodzież, 2001; Biennale Małych Form Malarskich ? Toruń, Galeria Wozownia, 2001, 2003, 2005; Wystawa Laureatów Konkursu Lexmark European Art Prize (edycji polskiej) ? Galeria Program, Warszawa 2004, Muzeum Galicja, Kraków 2005; III Biennale Sztuk Wszelakich ?Tarnowskie Klimaty 2005? AKTY -AKTY ? Galeria Miejska BWA, Tarnów, 2005; III Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej TRÓJMIASTO 2005 ? Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. ( nagroda rzeczowa za malarstwo); 24 Międzynarodowy Plener Kaliski OPATÓWEK 2005 ? BWA Kalisz; 4. Międzynarodowe Biennale Miniatury CZĘSTOCHOWA 2006 ? Galeria Ośrodka Promocji Kultury ?Gaude Mater?. Wystawy indywidualne: 1984 ? BWA Rzeszów; 1990 ? BWA Bydgoszcz; 1992 ? BWA Piła ? w duecie ?Ogrodnik-Sobolewski?; 1994, 1997 ? Galeria ZPAP, Piła; 2001 ? BWA Piła ? w duecie ?Ogrodnik-Lejba?; 2004 ? Galeria Planetarium, Schwerin ? w duecie ?Ogrodnik-Lejba?; 2006 ? MDK Trzcianka ? w duecie ?Ogrodnik-Kreft?; 2004 ? Galeria Muzeum Stanisława Staszica, Piła; 2006 ? Galeria Sztuki Współczesnej, Włocławek. W latach 2010-2018 pełnił funkcję dyrektora Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków
Marek Haładuda (Poznań)
Urodzony w 1961 r. w Kożuchowie. Studia w latach 1983-88 w PWSSP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), dyplom w pracowni malarstwa prof. Jacka Waltosia. 1989-1990 Ecole des Beaux ? Arts w Paryżu (pobyt studyjny). Dr hab. w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej: sztuki piękne. Obecnie kierownik IX Pracowni Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
2005 ? pobyt stypendialny we Francji, w ramach międzynarodowej wymiany pomiędzy artystami z miast należących do Klubu Strasburskiego. Realizacja projektu ?Analiza kulturowego dziedzictwa miejsca na przykładzie Rzymu, w relacji do kultury Toskanii?.
Izabela Wolska (Szczecin)
W rzeczywistości Izabela Gwiazdowska ? używa nazwiska rodowego jako pseudonimu artystycznego.
Urodzona w 1982 roku w Szczecinie. Studiowała w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Obroniła dyplom z wypukłodruku u prof Andrzeja Załeckiego w 2006 roku. Od 2005 roku związana jest z Międzynarodowymi Spotkaniami Artystów w Marianowie (organizowanymi przez prof. Andrzeja Tomczaka). W 2016 roku objęta mecenatem artystycznym przez firmę ZIPSEE. Liczne wystawy indywidualne, Niektóre wystawy indywidualne; brała też udział w ponad trzydziestu wystawach, konferencjach, festiwalach sztuki, a także projektach zbiorowych i plenerach, m.in: Międzynarodowe Spotkania Artystów w Marianowie, wystawy Kolekcji Marianowskiej w Zamku Książąt Pomorskich, otwarcie galerii Zamek w Szczecinku ? udział w wystawie inauguracyjnej, wystawa artystów szczecińskich w CreoClub w Szczecinie, Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne w Gludsted (Dania) wraz z późniejszymi wystawami m.in w Ikast Bibliotek lub rozpoczęty międzynarodowy projekt książki artystycznej Cztery Bociany.
Renata Szyrocka (Nicea, Francja)
Mieszka i pracuje we Francji. Po wyjeździe z Polski studiowała w latach: 1981 ? 1983 w Beaux-Arts w Paryżu w pracowni Yankel, malarstwo, 1984 ? 1988 w Ecole Pilote Internationale d?Arts et de Recherches de la Villa Arson. Udział w wystawach indywidualnych: 1987- Włochy, 1988 ? Nicea, Francja, 1988-Cagnes sur Mer, Francja, 1989 ? Niemcy, 1991 ? Szczecin, Polska, 2007 ? Saint Paul de Vence, Francja, 2008 ? Saint Jeannet, Francja, 2009 ? La Gaude, Francja, 2014 ? Canada. Także udział w licznych wystawach zbiorowych.
Anna Bochenek (Bydgoszcz)
Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom uzyskała z malarstwa w pracowni prof. Janusza Kaczmarskiego w 1990 roku. Obecnie jest profesorem Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Za swoją twórczość zdobyła kilkanaście nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i regionalnych. Za całokształt pracy w 2000 roku odznaczona została Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2010 roku ? Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Kierownik Katedry Sztuk Wizualnych Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Kieruje uczelnianą Galerią Innowacji. Prowadzi innowacyjną działalność edukacyjną na polu plastyki uczestnicząc w eksperymentach plastycznych, prowadząc liczne warsztaty, lekcje pokazowe dla nauczycieli w kraju i zagranicą. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1992 roku jest związana z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci oraz Towarzystwem Kultury PAIDEIA. Przez kilkanaście lat zmagania się z materią i ideą własnej sztuki powstało kilkaset prac w kilku cyklach np.: Intuicje pejzażowe, Między górą a chmurą, Enklawy, Rytmy przyrody, rytmy pejzażu, Kolory Światła, Terytoria czasu. W obszarze Jej zainteresowań jest pejzaż obserwowany jednocześnie z wielu perspektyw, tworzący poczucie czasu istniejące w obrazie. Swoje prace prezentowała na ponad 40 wystawach indywidualnych i ponad 70 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Uczestniczy w konkursach, konferencjach, plenerach, warsztatach plastycznych.
Prace Anny Bochenek znajdują się w zbiorach: Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Fundacji Malarstwa Polskiego w Lesku, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Fundacji Polsko-Japońskiej im. Miyauchi, Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim oraz zbiorach prywatnych w Belgii, Holandii, Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji,
Joanna Bentkowska-Hlebowicz (Olsztyn)
Studia na Wydziale Wychowania Artystycznego WSP w Olsztynie. Dyplom w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Kiejstuta Bereźnickiego w 1997 r. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w Zakładzie Malarstwa i Rzeźby w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Należy do ZPAP i Stowarzyszenia Promocji Artystów Wybrzeża ERA ? ART. Zorganizowała 15 wystaw indywidualnych oraz brała udział w ok. 70 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Elżbieta Wasyłyk (Trzcianka) – komisarz pleneru
Malarka, teoretyk sztuki, poetka, dr hab. prof. Akademii Sztuki w Szczecinie. W latach 1983?1985 studiowała historię na UAM w Poznaniu, a w latach 1985?1990 malarstwo w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, w pracowni prof. Andrzeja Kurzawskiego i prof. Jacka Waltosia ? promotora pracy magisterskiej. W 2007 roku obroniła pracę doktorską na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w 2011 roku pracę habilitacyjną na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Była dwukrotną stypendystka Ministra Kultury i Sztuki RP i Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ściennym, drobnymi formami rzeźbiarskimi ? jej dwa medale wmurowane są w dwie tablice pamiątkowe w bazylice Ojców Dominikanów w Lublinie, a dwa wizerunki Chrystusa ukrzyżowanego znajdują się w krzyżach procesyjnych w obu trzcianeckich kościołach. Projektuje witraże i uczestniczy w ich realizacji. W Darłowie w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej i w kościele parafialnym w Pile ? Motylewie znajdują się największe zbiory witraży wykonanych według jej projektów. Jej dziełem jest Pomnik Niepodległości, który stanął w Trzciance z okazji 100-lecia polskiej niepodległości. Jej prace były wystawiane w wielu znakomitych galeriach w całym kraju i zagranicą, min. w Japonii. Zajmuje się krytyką sztuki. Jest autorką kilku interdyscyplinarnych wydarzeń artystycznych i czterech tomików poezji. Trzykrotnie nominowana do nagrody Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego Szczecin-2008-2010-2012. Laureatka Nagrody ZPAP XXIII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie i kilku innych nagród i wyróżnień m.in.: VI Biennale Sztuki Sakralnej w Gorzowie Wlkp.
Edyta Kin
BWAiUP Piła