PIŁA. Od inicjatywy do finału minęło sześć lat. Ośrodek Radioterapii w Pile – druga po Kaliszu filia Wielkopolskiego Centrum Onkologii – już otwarty! Jego koszt – bez akceleratorów – to 30 mln złotych. Dziennie będzie się w nim mogło leczyć 120 pacjentów. Pierwsi rozpoczną napromieniania już jutro.
Porozumienie w sprawie budowy Ośrodka Radioterapii – przypomnijmy – podpisano 15 kwietnia 2013 roku.
– To był dobry przykład współpracy samorządów – podkreślił podczas konferencji prasowej Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. –Uznaliśmy wówczas, że w pierwszej kolejności powinny powstać ośrodki w Kaliszu i w Pile. Ten pilski jest od pewnego czasu gotowy, wyposażenie również, ale nie było zagwarantowanych przez NFZ usług. Dzisiaj taką gwarancję już mamy i ośrodek może zacząć działalność.
Uzupełnieniem tejże działalności będzie oddział onkologiczny, który ma powstać w sąsiadującym z ośrodkiem Szpitalu Specjalistycznym. Urząd Marszałkowski zamierza współfinansować tę inwestycję, podobnie jak Powiat Pilski, który chce na ten cel przeznaczyć ok. 2 mln złotych.
Za powstaniem tegoż oddziału przemawiają także niepokojące statystyki. W 2016 roku w Wielkopolsce odnotowano blisko 16 tysięcy nowych zachorowań na nowotwór złośliwy. Szacuje się, że w 2025 roku będzie ich o 4 tysiące więcej.
-To sprawia, że profil pilskiego szpitala będzie się zmieniał w kierunku onkologicznego – mówił Wojciech Szafrański, dyrektor lecznicy przy Rydygiera. – A dzięki radioterapii będzie możliwość kompleksowego leczenia pacjentów onkologicznych.
Współczesna onkologia – na co zwróciła uwagę Agnieszka Żyromska, kierownik Zakładu Radioterapii w Pile – to chirurgia, radioterapia (stosowana u 60 proc. pacjentów) i chemioterapia.
–Dotychczas Piła – bazując na europejskich rekomendacjach określających liczbę aparatów do napromieniania w przeliczeniu na liczbę mieszkańców danego regionu – była zdefiniowana przez polską onkologię jako tzw. biała plama. Brakowało trzech aparatów do radioterapii. Teraz ośrodek pilski zapewnia już dwa. Jesteśmy więc bardzo bliscy sprostaniu tym najbardziej wyśrubowanym wymogom europejskim.
Jadnak aby ośrodek radioterapii mógł prawidłowo funkcjonować potrzebna jest nie tylko nowoczesna aparatura, ale i czynnik ludzki, czyli zespół specjalistów, któremu pacjenci powierzą swoje zdrowie, a nawet życie.
– Zespół ośrodka musi składać się z lekarzy onkologów – radioterapeutów, fizyków medycznych i techników elektroradiologii. Na chwilę obecną brakuje lekarzy, dlatego posiłkujemy się onkologami- radioterapeutami, którzy przyjeżdżają do Piły z Poznania i tu świadczą swoje usługi. Liczymy jednak na to, że znajdą się lekarze, którzy byliby skłonni w Pile nie tylko pracować, ale i mieszkać ? dodaje Agnieszka Żyromska.
– A mieszkania na nich już czekają – zapewnił prezydent Piotr Głowski.
Dodajmy, że przy ośrodku powstał również hostel, w którym pacjenci będą mogli mieszkać na czas leczenia.
(Red.)