TRZCIANKA. Z Tadeuszem Mańczakiem rozmawia Redakcja
Standardowe jak na początek roku pytanie ? jakie plany ma spółdzielnia w Trzciance na najbliższe 12 miesięcy?
Nasze plany na rok bieżący to realizacja termorenowacji w kolejnych 25 budynkach w Trzciance i Krzyżu Wlkp., budowa 3-4 śmietników półpodziemnych na os. 25-lecia, os. Słowackiego i os. Zacisze, realizacje domków jednorodzinnych przy ul. Fabrycznej oraz rozpoczęcie następnego budynku wielorodzinnego przy ul. Matejki ? Fabrycznej.
Jak wygląda sytuacja z miejscami parkingowymi? Wystarcza ich dla wszystkich zmotoryzowanych?
Staramy się o uzupełnienie miejsc parkingowych. Spółdzielnia Mieszkaniowa ma ponad 660 miejsc parkingowych stałych ? garaży i staramy się o zwiększenie tych miejsc poprzez tworzenie parkingów zamkniętych ? monitorowanych ? mamy 2 takie miejsca. W bieżącym roku planujemy stworzenie 30 miejsc parkingowych tzw zielonych na największym osiedlu Słowackiego. Na obrzeżach osiedli znajdują się sklepy z parkingami, które także w nocy są wykorzystywane przez naszych mieszkańców. Wszystkie nowe budynki są realizowane z normatywną obecnie ilością parkingów tj. 1 mieszkanie ? 1 miejsce parkingowe i ilość parkingów na tych osiedlach jest wystarczająca.
Problemem jest zbyt mała liczba parkingów miejskich, przy ulicach, przy nowo otwartych lokalach handlowych i usługowych, przy nowych obiektach kultury (plac pocztowy) kościołach, przy nowym targowisku ? co powoduje parkowanie na naszych osiedlach ? na to niestety nie mamy wpływu ? chyba, że zamkniemy dostęp do osiedli i budynków spółdzielczych.
?Czy w spółdzielczych zasobach występuje problem z gołębiami – ?dzikimi lokatorami? głównie balkonów? Mam na myśli aspekt estetyczny no i zdrowotny.
Jesteśmy zobligowani przez WIOŚ do współżycia z ptakami podlegającymi ochronie ? jeżyki, jaskółki, kawki czy ssakami ? nietoperze, które w naszych zasobach posiadają także klatki lęgowe. Mamy dzięki temu mniej komarów i innych uciążliwych owadów w naszych mieszkaniach. Na osiedlach występują także gołębie, wrony, wróble, które są uciążliwe z uwagi na odchody ptasie na parapetach, samochodach, balkonach lecz nie możemy likwidować zieleni wysokiej aby zniszczyć siedliska ptaków bo zmienilibyśmy w ten sposób zasadniczy stopień wilgotności i temperatury na osiedlach.
Ilość śmietników względem mieszkańców jest wystarczająca?
Nasze altany śmietnikowe mają określoną pojemność i niestety część pojemników musi być ustawiona w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Proszę pamiętać, że nasze osiedla i ich infrastruktura były projektowane i powstawały w odpowiedzi na ówczesne normy. Dziś sytuacja jest całkiem inna. Kiedyś wszystkie śmieci trafiały do jednego pojemnika, dziś musimy je rozdzielać na odpowiednie frakcje i stąd mamy większą liczbę pojemników. Kiedyś to spółdzielnia zawierała umowę z przedsiębiorstwem odbierającym odpady ustalając częstotliwość wywozu i cenę, dziś jest to domena samorządu. Nie odbieramy od naszych mieszkańców żadnych sygnałów na podstawie których moglibyśmy stwierdzić że ilość pojemników i altan śmietnikowych jest niewystarczająca.
Jaka jest wysokość stawek za wywóz śmieci (i gabarytów)?
Od stycznia bieżącego roku nastąpiła zmiana przepisów miejscowych na podstawie których rozliczamy się za usługę gospodarowania odpadami komunalnymi. Zmieniono metodę ustalania opłaty oraz jej stawkę. W Trzciance zdecydowano się wprowadzić metodę, dopuszczoną ustawowo, rozliczania kosztów na podstawie ilości zużytej wody mierzonej licznikiem głównym. Stawkę opłaty ustalono zaś w wysokości 7,00 zł/m3.? Spółdzielnia składa w imieniu swoich mieszkańców deklarację wyliczając jaka wysokość opłaty przypada na poszczególne lokale mieszkalne. Naszym zdaniem taki sposób rozliczenia jest dużo lepszy od poprzednich metod, nie potrzebujemy bowiem żadnych deklaracji ze strony mieszkańców. Ustalając ilość wody przypadającą na każdy lokal potrafimy precyzyjnie przypisać wielkość opłaty. Stawka jest jedna a wywóz nieczystości odbywa się na podstawie harmonogramu.
Czego można życzyć Panu Prezesowi, Zarządowi i mieszkańcom SML-W w Trzciance?
Niezmienność przepisów przez najbliższe 10 lat, brak skokowych podwyżek usług komunalnych i energii oraz mniej uciążliwej pogody latem dla mieszkańców i obsługi osiedli.
DZIĘKUJEMY