Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji Karta nauczyciela i niektórych innych ustaw, który zmniejszy liczbę stopni awansu zawodowego nauczycieli i sprawi, że początkujący pracownicy będą zarabiać więcej niż obecnie. W pracy nauczyciela ma być mniej formalności, a większy nacisk zostanie położony na praktykę.
Zgodnie z przyjętym projektem liczba stopni awansu zawodowego zostanie zmniejszona. Likwidacji mają ulec dwa stopnie: nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy. W nowym podziale będą: nauczyciel początkujący niemający stopnia awansu zawodowego i – tak jak obecnie – nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany. Formalnie pierwszym stopniem awansu stanie się stopień nauczyciela mianowanego.
Nauczyciel rozpoczynający pracę będzie odbywał przygotowanie do zawodu ze wsparciem mentora przez 3 lata i 9 miesięcy lub w wymiarze skróconym do 2 lat i 9 miesięcy w przypadku nauczyciela mającego stopień naukowy lub nauczyciela, który wcześniej prowadził zajęcia w szkole za granicą.
Zgodę na skrócenie tego czasu będzie wyrażał dyrektor szkoły. Taka możliwość będzie dotyczyła nauczycieli, którzy wcześniej byli nauczycielami akademickimi i mieli co najmniej trzyletni okres pracy w uczelni, a także nauczycieli, którzy w dniu nawiązania po raz pierwszy stosunku pracy w szkole mieli co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy.
Ostatnim etapem będzie uzyskanie stopnia nauczyciela dyplomowanego. Będzie to możliwe po przepracowaniu w szkole co najmniej 5 lat i 9 miesięcy lub okresu skróconego do 4 lat i 9 miesięcy w przypadku nauczyciela niemającego stopień naukowy lub nauczyciela, który wcześniej prowadził zajęcia w szkole za granicą.
Większa wypłata na start
Zmiany mają być korzystne finansowo dla zaczynających karierę nauczycieli. Zgodnie z projektem średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie wynosiło 120 proc. tak zwanej kwoty bazowej, nauczyciela mianowanego – 144 proc. kwoty bazowej, a nauczyciela dyplomowanego – 184 proc. kwoty bazowej.
Obecnie średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla nauczyciela stażysty 100 proc. kwoty bazowej, a dla nauczyciela kontraktowego – 111 proc. Wysokość średniego wynagrodzenia nauczyciela mianowanego i dyplomowanego ma się nie zmienić. Tak jak dotąd, ma wynosić dla nauczyciela mianowanego 144 proc. kwoty bazowej, a dla nauczyciela dyplomowanego – 184 proc. tej kwoty.
Zaproponowane w projekcie zmiany oznaczają, że wynagrodzenie nauczyciela w pierwszym roku pracy w szkole wzrośnie ze 100 proc. do 120 proc. kwoty bazowej. Tyle też będzie wynosić w drugim, trzecim i czwartym roku pracy w szkole, podczas gdy obecnie jest to 111 proc.
Awans możliwy szybciej
„W związku ze skróceniem okresu, po którego przepracowaniu nauczyciel będzie mógł uzyskać stopień nauczyciela mianowanego, z 6 lat do 4 lat, o 2 lata zostanie również przyspieszone przeszeregowanie płacowe nauczyciela” – czytamy w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu.
Nauczyciel, który po odbyciu przygotowania do zawodu w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy uzyska stopień nauczyciela mianowanego, w piątym i szóstym roku pracy będzie już otrzymywał średnie wynagrodzenie nauczyciela mianowanego, a nie jak dotychczas nauczyciela kontraktowego. Jego średnie wynagrodzenie w tych latach pracy wzrośnie ze 111 proc. do 144 proc. kwoty bazowej.
W komunikacie podano także, że utrzymane zostanie świadczenie na start dla nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole. Do otrzymania tego świadczenia będą uprawnieni nauczyciele odbywający przygotowanie do zawodu nauczyciela. Na stałe zostanie wprowadzone zostanie rozwiązanie dotyczące informowania na stronie kuratorium oświaty o wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli.
- źródło: https://finanse.wp.pl/poczatkujacy-nauczyciel-zarobi-wiecej-rzad-przyjal-projekt-zmian-6779774049438432a
- Źródło: Adobe Stock, fot: serQ