CHODZIEŻ. 7 października, tuż po godzinie 17. dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymał zgłoszenie o zapaleniu się sadzy w kominie budynku jednorodzinnego w Chodzieży.
Po przybyciu zastępów straży pożarnej stwierdzono, że z komina domu jednorodzinnego widać wydobywający się dym i palącą się sadzę. Wszyscy mieszkańcy byli już na zewnątrz budynku.
Działania straży pożarnej polegały w pierwszej kolejności na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i ugaszeniu palącej się sadzy w kominie. Następnie sprawdzono temperaturę na całej wysokości komina przy pomocy kamery termowizyjnej. Natomiast pomieszczenia w budynku skontrolowano miernikiem wielogazowym pod kątem obecności tlenku węgla ? urządzenia nie wskazały zagrożeń. Ze względu na pożar zakazano użytkownikowi domu korzystania z pieca oraz przewodu kominowego.
W działach trwających prawie dwie godziny brały udział 3 zastępy z JRG PSP w Chodzieży.
PORADY.
Pożar sadzy w kominie może spowodować pęknięcie komina i przeniesienie się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą być przyczyną pożaru sąsiednich budynków i materiałów palnych znajdujących się w pobliżu.
Aby zapobiec tego typu zdarzeniom należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach: wolno spalać w kotłach (piecach) wyłącznie te paliwa (materiały), do których palenisko jest przystosowane (zgodnie z instrukcją użytkowania) oraz należy systematycznie oczyszczać przewody dymowe i spalinowe (kominy).
Sposoby postępowania w razie wystąpienia pożaru przewodu kominowego:
Po pierwsze:
Oceń sytuację i jeżeli stwierdzisz zagrożenie dla siebie lub innych użytkowników obiektu to:
– zaalarmuj osoby przebywające w mieszkaniu/domu,
– wyjdź na klatkę schodową/na zewnątrz i zaalarmuj sąsiadów,
– wezwij straż pożarną – wybierz numer alarmowy 112 lub 998, a po uzyskaniu połączenia spokojnie i wyraźnie powiedz: Co się pali? Gdzie się pali? Czy zagrożeni są ludzie?
– oczekuj na straż pożarną na zewnątrz / ewentualnie pomóż innym w ewakuacji.
Po drugie:
Jeżeli uważasz, że jest bezpiecznie, nie chcesz pomocy straży pożarnej i decydujesz się na samodzielne ugaszenie pożaru sadzy to można postąpić następująco (zawsze w minimum dwie osoby dorosłe):
- Wygasić palenisko (piec, kominek), poprzez ostrożne wybranie materiału palnego, a następnie szczelnie zamknąć piec.
- Nie wolno gasić wodą pożaru sadzy, gdyż gwałtowne oziębienie komina i parowanie wody może spowodować pęknięcia komina i rozprzestrzenienie się pożaru.
- Obserwuj komin na zewnątrz budynku oraz wewnątrz (niższe części komina) czy nie powstają pęknięcia, którymi może wydostać się płomień.
- Jeżeli posiadasz i jesteś w stanie to możesz użyć sita kominowego – jest to metalowa siatka o wymiarach oczek ok. 3 x 3 mm, rozpięta na ramie stalowej o wymiarach ok. 60 x 60 cm, z dwoma metalowymi uchwytami. Wylot komina zabezpiecza się sitem, który ma za zadanie ograniczyć intensywność palenia się sadzy w kominie poprzez przyduszenie pożaru, a także zapobiegać wydostawaniu z komina palącej się sadzy. W konsekwencji chronić ma również dachy oraz pobliskie zabudowania przed zapaleniem.
- Sito można zastąpić mokrą płachtą, którą w czasie pożaru nakrywa się wylot przewodu kominowego. Płachtę powinno zlewać się wodą, aż do czasu wypalenia się sadzy (pamiętaj nie wlewaj wody do komina!).
Czasookresy usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych (czyszczenia kominów):
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 – co najmniej raz na 3 miesiące;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 – co najmniej raz na 6 miesięcy (nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego).
W w/w obiektach lub ich częściach usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych. Czynności te, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.
Pożary to zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Ogień łatwo wymyka się spod kontroli, szybko rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty. Powoduje ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia – a przecież można się przed nim ustrzec. To zależy bardzo często od nas samych ? warto zadbać o własne bezpieczeństwo.
Opracowanie: mł. bryg. Leszek Naranowicz
Fot.: archiwum JRG PSP Chodzież