Aktywność fizyczna na powietrzu wzmacnia odporność i dotlenia organizm. Nie wymaga wielkiego wysiłku i wyciskania „siódmych potów”. Wystarczy tylko wygodne sportowe ubranie i buty.
Nordic Walking
Marsz z kijami niesie za sobą same korzyści dla zdrowia. Wzmocni kondycję, rozładuje stres. Dla dzieci to świetna zabawa i dobre ćwiczenie na mocny kręgosłup, a ty na pewno spalisz więcej kalorii niż podczas zwykłego spaceru. Gdy unikasz ruchu, bo dokucza ci odcinek lędźwiowy kręgosłupa lub bolą plecy to właśnie Nordic Walking stanowi bardzo bezpieczną dla kręgosłupa formę aktywności. Zalecana jest nawet podczas rehabilitacji.
Bieganie
Slow jogging to hit na całym świecie. Wymyślili go Japończycy jako sposób na długowieczność, a potem zyskał sławę w USA. Slow jogging nie jest bieganiem, ale truchtem. Ta forma ruchu jest odpowiednia zarówno dla dzieci, jak i dla osób, które nie uprawiają regularnie żadnego sportu. Slow jogging to istotnie wolne tempo- takie, w którym można bez zadyszki swobodnie prowadzić rozmowę. Ma to być forma odpoczynku, nie tylko ciała, ale również umysłu. Przez pierwszy tydzień spaceruj około godziny. Przez 20 minut zastosuj szybki marsz. W drugim tygodniu zaczynaj od 5-minutowego marszu, potem ćwicz na zmianę trucht i marsz. Zakończ 5-minutowym spacerem. W kolejnych tygodniach powinno się dojść do nieprzerwanego truchtu trwającego 10 minut. Pamiętaj aby przy slow joggingu lądować naturalnie, a więc na śródstopiu, a nie na pięcie. Wtedy nie nadwyrężysz kolan ani kręgosłupa. Do biegania po lesie lub miękkim podłożu wystarczą po prostu wygodne sportowe buty. Jednak jeśli twoja trasa prowadzi po asfalcie to zaopatrz się w buty z dobrą amortyzacją.
Wyprawa rowerowa
Jazda na rowerze ma same zalety. Tego rodzaju wysiłek aerobowy poprawi wam humor i samopoczucie. Obniża ciśnienie tętnicze oraz reguluje poziom cukru we krwi. Jeśli przez dłuższy czas nie jeździłeś na rowerze warto zacząć od półgodzinnej przejażdżki, kilka razy w tygodniu. Jadąc zmieniaj tempo jazdy: przez 5 minut jedź szybko (20km/h), 5 minut w tempie rekreacyjnym. Pierwszą wyprawę zaplanować po płaskim terenie, najlepiej wśród zieleni. Nie zapominajcie o kaskach, które stanowią ważny element dbania o własne bezpieczeństwo. Gwarantowana korzyść z pedałowania na rowerze to coraz lepsza kondycja. Oznacza silne mięśnie, sprawne, giętkie stawy oraz zdrowe serce, które pompuje wystarczającą ilość krwi, by dotlenić wszystkie komórki organizmu.
Mateusz Kociński
Fot. Pixabay