Świecili na niebiesko

Czarnków Najnowsze Wydarzenia

CZARNKÓW. Niebieski to kolor ? manifest. Symbolizuje solidarność z dziećmi dotkniętymi autyzmem. Nie ma lekarstwa na autyzm, a świadomość społeczna w tej kwestii, jak podają statystyki, jest w Polsce bardzo niska. Reakcje na odmienne zachowanie osób z autyzmem bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zwykle oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, a dorosły z autyzmem to dziwak lub ?psychol?. W ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu po raz kolejny Poradnia Psychologiczno ? Pedagogiczna w Trzciance zorganizowała spotkanie dla wszystkich, którym problem autyzmu jest bliski.

 ?Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.? (źródło:sysnapsis.org.pl) Dzieci dotknięte autyzmem są uczone tego by zachowywać się tak, jak większość ludzi. Dopasowują się do nas, podczas gdy nie jest to dla nich do końca naturalne. Dlatego tym bardziej starajmy się doceniać ich wysiłki i próbujmy patrzeć czasem na świat nie tylko ze swojego punktu widzenia.

Było aktorsko?

?Morska przygoda? to tytuł występu, który dla zgromadzonych na piątkowym spotkaniu, przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Gębicach. Odpowiednio przygotowani i przebrani, ze staranie dobraną scenografią  – stanęli przed publicznością, dając pokaz swoich umiejętności aktorskich.

fachowo

Celem spotkania było jednak przede wszystkim umożliwienie zgromadzonym dostępu do fachowców. Jednym z nich była psycholog  Ewa Niklewska ? Piotrowska, której wystąpienie dotyczyło alternatywnych i wspomagających metod komunikacji z dziećmi dotkniętymi autyzmem. Wykład stanowił zarazem drugą część szkolenia, które rozpoczęło się warsztatami dla nauczycieli i pedagogów PPP w Trzciance.  Ciekawą częścią spotkania była prezentacja Warsztatów Terapii Zajęciowej w Trzciance, połączona ze sprzedażą wyrobów uczestników WTZ.

i emocjonalnie

Zwieńczeniem całej akcji było spotkanie autorskie z Karoliną Kubilus, znaną trzcianecką pisarką. W październiku 2018 roku miała miejsce premiera jej ostatniej książki pt.: ?Dźwięki innego bębna?, w której, jako matka urodzonego w 29 tygodniu ciąży Kuby, opisuje swoją walkę o ?(?) każdy dzień, każdy uśmiech, pierwsze słowo??. Autorka w słowach wstępu pisze, że historia którą opisuje jest bardzo osobista, wręcz pamiętnikowa. ?(?) to prawdziwa historia narodzin i dorastania mojego Synka, który urodził się w 29. tygodniu powikłanej ciąży (…) Dziś mój mały Kubuś jest już całkiem dużym Kubą. I nie chce mi się wierzyć, że ważył tyle, co torebka cukru. Postanowiłam napisać o swoich przeżyciach. I tych ze szpitala, i tych już po powrocie do domu, i tych całkiem niedawnych. Nie tylko dla siebie. (…) To książka bardzo osobista, książka ? pamiętnik, książka ? dokument, książka ? relacja. Czasem warto sięgnąć po taką pozycję ? głównie po nadzieję.? Ostatnia część spotkania była bardzo kameralna, połączona ze wspomnieniami i prezentacją prywatnych zdjęć Kuby Kubilusa. ? Życie z Kubą jest niezwykłe, on nie ocenia i jasno wyraża swoje emocje. Z takim samym entuzjazmem wita się z sąsiadką, którą spotyka codziennie czy z burmistrzem. Potrafi zachwycać się bardzo małymi rzeczami. Sprawia, że mimowolnie zwalniam tempo i patrzę na świat jego oczyma ? mówiła podczas spotkania Karolina Kubilus, autorka książki ?Dźwięki innego bębna?. A tych, którzy są zainteresowani skąd wziął się tytuł, zachęcamy do lektury.

Ludwika Wikieł

Starostwo Powiatowe w Czarnkowie