CZARNKÓW. Mieszkańcy Czarnkowa zadecydowali, że chcą, by w ramach Budżetu Obywatelskiego Czarnkowa na 2020 r. wykonana została tężnia solankowa w Parku St. Staszica. Projekt zyskał najwięcej głosów poparcia w ramach 3. edycji budżetu. W ostatnich dniach wola mieszkańców stała się faktem.
Tężnia nie jest obiektem, który może funkcjonować cały rok.
W bieżącym roku zostaną przeprowadzone tylko próby rozruchowe, natomiast pełne uruchomienie nastąpi wiosną 2021 r.
Mamy nadzieję, że tężnia stanie się atrakcją dla mieszkańców i dla gości oraz przyczyni się do poprawy ich zdrowia.
Warto dodać, iż tężnia jest podświetlana w różnych kolorach, co wieczorami oprócz wspaniałego mikroklimatu, który zapewnia aerozol solanki, da jeszcze efekt głębokiego relaksu dla osób z niej korzystających.
Inwestycję wykonała firma Misiura sp. z o.o. z Krakowa.
Czym jest tężnia solankowa i do czego ma służyć?
Mikroklimat tężni solankowych wykorzystywany jest od wielu dziesiątków lat w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmie płuc, nadciśnieniu tętniczym, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania. Inhalacje wykorzystywane w profilaktyce u ludzi zdrowych powodują wzrost odporności organizmu. Ponadto poprawiają komfort oddychania, zwalczają i hamują stany zapalne, nawilżają śluzówkę. Poprawiają również gospodarkę hydro – mineralną. Taki aerozol obdarzony jest ładunkiem ujemnym, który działa bakteriobójczo. Na ułożone w drewnianej konstrukcji gałązki z górnej strefy podawana jest za pomocą pomp solanka, która rozprowadzona rurkami swobodnie spływa, a jej nadmiar gromadzi się w korycie umieszczonym w dolnej części tężni. Wskutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza wokół tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium, a rozbijane cząsteczki solanki powodują hydro – jonizację. Tężnia solankowa nasyca powietrze jodem, bromem, magnezem, sodem, wapniem, potasem i żelazem. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają znaczną zdolność penetracji poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Walory lecznicze porównywalne są z korzyściami, jakie daje spacer nad morzem, a solanka zawiera mniej zanieczyszczeń niż woda morska.
(Red.)
Źródło: czarnkow.pl