Trzcianka i Złotów dorzucą się do in vitro

Najnowsze Trzcianka Wydarzenia Złotów

Kolejne samorządy przyłączają się do ?Programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa wielkopolskiego?. Trzcianka już zabezpieczyła w budżecie środki na ten cel. Podobną decyzję podjął Złotów.

Aneta (34 l.), od czterech lat wraz z mężem starają się o dziecko. Lekarze nie dawali im większych szans na naturalne poczęcie. Właściwie żadnych, dlatego zaproponowali im zapłodnienie pozaustrojowe. Małżonkowie z pewnymi oporami, ale przyłączyli się do programu, zwłaszcza, że spełniali kryteria. Dwa pierwsze zabiegi przyniosły zaledwie kilkudniowy „szczęśliwy” skutek. Małżonkowie byli zrezygnowani, ale postanowili zrobić ostatnie podejście. I?  teraz oczekują na dziecko. Nie znają jeszcze płci, ale to nieważne.

-Najważniejsze, żeby nasz maluszek był zdrowy, i że my będziemy rodzicami – przyznaje p. Aneta. – Każdej parze życzymy takiego szczęścia! – dodaje.

Właśnie dla tego „szczęścia” w lutym tego roku uruchomiono program leczenia niepłodności. Urząd marszałkowski przeznaczył na jego realizację w 2021 r. okrągły milion złotych. Za te pieniądze można będzie przeprowadzić 200 procedur zapłodnienia pozaustrojowego (tj. dla około 66 par z województwa wielkopolskiego,  przy założeniu, że jedna para skorzysta z trzech procedur). Każdej parze uczestniczącej w programie zostaną zrefundowane 3 próby zapłodnienia pozaustrojowego, maksymalnie do kwoty 5 tys. na jedną procedurę.

 To jak na tak duże województwo i jego potrzeby stanowi jednak niewielki procent. Ale jeśli do programu przyłączą się inne samorządy przekazując swoje finansowe wsparcie, wówczas  zabezpieczą one leczenie konkretnych par ze swego miasta czy gminy.

Trzcianka już się zdecydowała na taki krok i przekaże na ten cel 30 tysięcy złotych (to dopłata do 6 procedur, po 3 na każdą parę).

 -Ta kwota jest odpowiednikiem udziału w programie dwóch par. Jednak skala potrzeb jest znacznie większa.  Około 23 par w naszej gminie zmaga się z niepłodnością. Jeśli urząd marszałkowski przedłuży program, wówczas byłaby możliwość, by takie wsparcie na stałe wpisać do budżetu miasta i tym samym pomagać pozostałym parom w kolejnych latach ? mówił podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Trzcianki burmistrz Krzysztof W. Jaworski.

Współpracę przy programie na początku marca Zarząd Województwa Wielkopolskiego zaproponował także Gminie Miasto Złotów. Burmistrz Adam Pulit – jak twierdzi – zrobił rozpoznanie tych potrzeb na terenie miasta i odzew był pozytywny. Tutaj jednak będzie obowiązywał niższy limit na parę, bo 5 tys. złotych. Ale jeśli mieszkańcy Złotowa borykający się z niepłodnością, będą zainteresowani taką formą pomocy, w przyszłym roku włodarz zamierza  przeznaczyć na ten cel kwotę dwukrotnie wyższą.

Dodajmy. ?Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa wielkopolskiego? realizują dwie placówki. To InviMed Poznań oraz Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

(Red.)
Fot. UMWW