Radni z sejmikowej Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki zapoznali się m.in. z informacją o stanie turystyki w województwie wielkopolskim po trzech sezonach pandemii.
„W pierwszych miesiącach pandemii Wielkopolanie odbywali chętnie wycieczki do pobliskich parków krajobrazowych, terenów spacerowych nad wielkopolskimi jeziorami, ścieżek przyrodniczych czy też np. terenów parkowych zlokalizowanych przy architektonicznych atrakcjach regionu. Taka forma spędzania wolnego czasu z początku była atrakcyjną alternatywą dla zamkniętych centrów handlowych, restauracji, kin, teatrów czy muzeów” – wynika z opracowania, które przygotował dla radnych Artur Krysztofiak – dyrektor biura Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej.
Na co jeszcze zwracają uwagę eksperci z branży? Z badań wynika, że wolimy wyjeżdżać częściej, ale z racji ograniczonych możliwości urlopowych i finansowych te częstsze wyjazdy są zarazem krótsze.
„Turyści coraz chętniej poszukują ciszy, kontaktu z naturą, odpoczynku z dala od tłumów. Modne stało się także odkrywanie nieoczywistych miejsc wypoczynku i alternatywnych atrakcji. Nowa liczna grupa turystów w rytmie „slow” nie stroni także od aktywnych form rekreacji, korzystając ze szlaków rowerowych i kajakowych” – czytamy w dokumencie.
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu (umww.pl)