Długo wyczekiwane prace nad projektami, na które Miasto Złotów uzyskało dofinansowanie w ramach Funduszy Norweskich wchodzą w fazę realizacji. To świetna wiadomość dla mieszkańców, bowiem w każdej części Złotowa już wkrótce będzie można namacalnie zobaczyć efekty tych prac. – To jest ten czas, gdy dzięki funduszom urzeczywistniamy tę przyjętą wizję – mówi burmistrz Miasta Złotowa
Burmistrz Adam Pulit. – Przypomnijmy, że Fundusze Norweskie urzeczywistniają wizję i kierunek, który przyjęliśmy – „Złotów. Wielkopolskie Zdroje”. Ja zawsze tłumaczę to jako konkretne korzyści i mam nadzieję, że sami mieszkańcy w tej chwili odczują te konkretne korzyści, które przyniesie im realizacja tego kierunku rozwoju, jako realizacja długiego i dalekosiężnego działania.
Lista projektów, które zostaną zrealizowane w ciągu najbliższych dwóch lat liczy sobie kilka stron. Tylko w tym roku zaplanowanych jest ponad 70 przedsięwzięć, co świadczy o skali zadania.
– Mamy dwa lata na realizację, a ten rok to już ponad 70 różnego rodzaju postępowań. Za chwilę powstanie, jeszcze w ramach trwającego sezonu turystycznego, pomost pływający ze specjalną platformą, która ułatwi wodowanie kajaków. Będzie to też ułatwienie dla osób niepełnosprawnych. I to nad jeziorem Miejskim. Uznaliśmy, że ten akcent turystyczny naszego miasta, a szczególnie jeziora Miejskiego jest bardzo ważny, które jest atrakcyjne z powodu promenady. Nie ma jednak obiektów pływających, a więc kajaków czy rowerów wodnych. I wkrótce one będą przycumowane i wypożyczane właśnie na jeziorze Miejskim – powiedział burmistrz Adam Pulit.
Sami mieszkańcy nie tylko aktywnie uczestniczyli w pracach na etapie zgłaszania pomysłów, które mogłyby zostać dofinansowane, ale również teraz, w tej decydującej fazie realizacji angażują się w życie miasta. Spotkania, w czasie których omawiane są szczegóły wszystkich zadań odbywają się w trybie ciągłym. Takim przykładem jest chociażby środowisko sportowców, dzięki czemu standard zajęć sportowych w mieście ulegnie znacznej poprawie.
– Środowisko sportowców w tej chwili uczestniczy w korektach i sugestiach dotyczących budowy boiska treningowego. Tworzymy je jako kompleks, jako odpowiedź na niewymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią przy ulicy Mickiewicza. Teraz właśnie pełnowymiarowe, sztuczne i doświatlone znajdzie się w miejscu boiska treningowego na stadionie przy Wioślarskiej. Właśnie kończymy kwestię uzgodnień dokumentacyjnych i będziemy to zadanie realizować. Druga rzecz, niedaleko tego, właściwie po sąsiedzku powstaje bardzo ważna rzecz, która jest potrzebna jest do rozwoju potencjału turystycznego, czyli pole kempingowe. Chcemy, by miało ono status certyfikowanego kempingu. Dedykujemy je kamperom. Będzie przygotowanych siedem stanowisk do ich postoju i kilkadziesiąt miejsc namiotowych. Niektóre komfortowe z miejscem na dodatkową dostawkę pojazdu, inne po prostu jako pole kempingowe dla namiotów. Będzie także wspólna strefa sanitarna, wspólna kuchnia, rekreacji, wiata do imprez, plac zabaw. I chcemy również zachęcić tych, którzy do nas przyjadą mobilnym koszem do disc golfa, żeby wiedzieli, że Złotów ma znacznie więcej w tej kwestii do zaoferowania. Bardzo ciekawy projekt i cieszę się, że w końcu nabędziemy tego rodzaju obiekt – dodaje burmistrz Adam Pulit.
Nie można zapominać, że kluczowym elementem jest aspekt prozdrowotny. Wiele zadań realizowanych z udziałem środków z Funduszy Norweskich ma pomóc w odpowiedzi na pytanie czy Złotów będzie mógł uzyskać status uzdrowiska.
– Opracowywane są w tej chwili dokumenty, które pozwolą nam na kontynuację najważniejszej kwestii, która ma być czynnikiemdo rozwoju lokalnego. To jest odpowiedź na pytanie czy miasto może uzyskać status uzdrowiska – mówi burmistrz. – Żeby tak się stało, musimy znaleźć źródło naturalne. I właśnie opracowujemy dokumentację na odwierty w poszukiwaniu wody mineralnej, ale też mamy już właściwie wytypowane miejsca pod poszukiwanie borowin. Będziemy też analizować klimat Złotowa specjalnymi metodami, aby wypełnić te warunki. Firma przygotowuje nam operat uzdrowiskowy. Mamy już wstępny rozkład stref, które w takich gminach uzdrowiskowych występują. Pierwsza, najważniejsza, ponad 100-hektarowa strefa obejmuje głównie Park Zwierzyniec, ponieważ to musi być strefa, w której jest dominująca rola zieleni. Tak będzie właśnie w ujęciu Parku Zwierzyniec, ale też związanego z Zamkiem Działyńskich. Tutaj zainteresował się bardzo właściciel Zamku, który w porozumieniu stworzy dokumentację projektową pod kątem pierwszego sanatorium. Dlatego też w realizacji tego celu projektujemy aktualnie tężnię. Po konsultacji z konserwatorem zabytków ustaliliśmy, że możliwa do zbudowania będzie tężnia przy jeziorze Baba. Przy niedawno odrestaurowanych ścieżkach i parkach, przeniesionych oświetleniach parkowych, które tam są mamy wytypowaną działkę. Chcemy zbudować tam 25-metrową tężnię. Konstrukcja wysoka na 5-6 metrów, która będzie doprowadzała podawaną wodę solankę w formie aerozolu do powietrza i będziemy mogli regenerować swój organizm, swoje płuca. To myślę będzie bardzo atrakcyjna oferta.
https://www.zlotow.pl