PIŁA. Prezes Fundacji Pszczoła Bożena Wola nie tylko wie wszystko o zapylaczach, ale też potrafi o nich ciekawie opowiadać, dlatego warsztaty organizowane przez Klub Dobrego Klimatu cieszyły się bardzo wysoką frekwencją.
Warsztaty zostały podzielone na dwie części. Pierwsza została poświęcona produkcji kulek mocy, które składały się m.in. z różnego rodzaju orzechów, awokado, suszonych owoców i oczywiście miodu. Powstały według przepisu ekspertki od żywienia Katarzyny Półtorak, która nadzorowała pracę uczestników i opowiadała o prozdrowotnych właściwościach miodu. B. Wola przypominała, że pod żadnym pozorem nie można go podgrzewać. Jeśli koniecznie musimy użyć go do potraw na ciepło, wybierzmy najtańszy, marketowy miód, ponieważ podczas obróbki cieplnej i tak straci wszystkie właściwości. Szkoda by było używać do takich celów miodu kupionego u pszczelarza.
W drugiej części B. Wola razem z uczestnikami warsztatów zbudowała domek dla zapylaczy z wykorzystaniem m.in. starych desek, tektury, trzciny, słomy i szyszek. Opowiedziała też dlaczego zapylacze trzeba chronić i jak ważną rolę pełnią w przyrodzie. Podpowiedziała gdzie stawiać domki, żeby owadom dobrze się w nich mieszkało.
Członkowie Klubu Dobrego Klimatu już po raz ostatni w sezonie letnim zaprosili pilan do Wyspiarza, by przedstawić swoich członków i zachęcić mieszkańców do wstąpienia w swoje szeregi. Następne spotkanie odbędzie się 8 września już na terenie spółki Altvater Piła i będzie miało charakter drzwi otwartych. Komunalnicy oprowadzą gości po sortowni i pokażą, co się dzieje z odpadami po przywiezieniu ich na teren bazy przy Łącznej. Zademonstrują, co się znajduje w workach z odpadami zebranymi w sposób selektywny w domach i sprawdzą czy rzeczywiście zostały dobrze posegregowane. Dla najmłodszych atrakcją będzie możliwość przejażdżki śmieciarką.
Serdecznie zapraszamy.
Zuzanna Błaszczyk-Koniecko
Altvater Piła