LUBASZ. 26 czerwca w lasach pomiędzy Dębem , a Czarnkowem odbył się rajd pod nazwą ,, Wejście na Górę Świętojańską?. Był to drugi z czterech zaplanowanych rajdów z cyklu Nordic walking z historią w tle. Jest to projekt dofinansowany w ramach zadania publicznego ze środków Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego.
Swoją obecnością zaszczycił nas wójt Gminy Lubasz pan Marcin Filoda oraz w zastępstwie Nadleśniczego Nadleśnictwa Krucz pani Joanna Kupka. Gościem specjalnym był pan Sławomir Łapawa ? przyrodnik, regionalista. Na nasze wydarzenie przybyli kijkarze z Piły, Trzcianki, Czarnkowa, Dębego, Lubasza i okolic.
Początek i koniec rajdu miał miejsce na boisku w Dębem, a uczestnicy mieli do pokonania 7-kilometrową trasę pośród okolicznych pól i lasów. Celem było dotarcie do tajemniczej Góry Świętojańskiej i poznanie związanych z nią legend. Legend związanych z tym miejscem jest sporo, a jak wiemy w każdej legendzie jest ziarnko prawdy. Dla historyka legenda nie ma wartości merytorycznej, gdyż posiada wiele elementów wymyślonych, aczkolwiek pomaga w zdobyciu wielu informacji o danych czasach, regionie, kulturze. Termin rajdu też nie był przypadkowy, gdyż 24 czerwca obchodzona była Noc Świętojańska.
Na trasie wędrówki można było napotkać ,,złote myśli?, poznać ciekawostki na temat miejscowej flory, a także wysłuchać legend o znikającym pod ziemią klasztorze (kościele, kapliczce ), tajemniczych mnichach, utrudzonej dziewczynie, co to wodę na górę nosiła. W oddali można było także dostrzec medytującego mnicha.
Na koniec rajdu było rozciąganie, a potem zupa , drożdżówki i kawka.
Dziękujemy za pomoc i zaangażowanie w organizację naszego wydarzenia: Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki, Gmina Lubasz, Bliżejlasu-opowiadania dla dzieci i nie tylko – Daniel Mróz, Sławomir Łapawa, Sołectwo wsi Dębe i Nadleśnictwo Krucz.
Marzena Kamińska-Sokół