Znów pijani za kółkiem. I to kilku jednego dnia…

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. –Nietrzeźwi kierowcy narażają innych na niebezpieczeństwo i muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami swojego zachowania – przestrzega Policja. Mimo wielu apeli – niestety – wciąż zdarzają się nieodpowiedzialni kierowcy, którzy prowadzą auta na podwójnym gazie.

-12 lipca przed południem w Podgajach na ul. Poznańskiej policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej 29-latka, który kierował samochodem osobowym marki Fiat Punto, mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Tego samego dnia policjanci złotowskiej jednostki, tym razem w Złotowie na ul. Staszica zatrzymali do policyjnej kontroli drogowej osobowego volkswagena. 59-letni mieszkaniec Złotowa miał w organizmie blisko 3 promile alkoholu. Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany w sobotni wieczór w miejscowości Święta. 60-letni mieszkaniec gminy Złotów prowadził samochód marki Opel. Na widok policyjnego radiowozu zjechał w boczną drogę, a następnie zamienił się za kierownicą pojazdu z 18-letnim pasażerem, który dalej  prowadził  pojazd. Policjanci przebadali na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu obu mężczyzn okazało się, że 60-latek miał w organizmie ponad promil alkoholu natomiast 18-latek prowadził samochód bez uprawnień w stanie po użyciu alkoholu. Następnego dnia policjanci z Komisariatu Policji w Krajence zatrzymali  kierującego motorowerem, który miał w organizmie blisko dwa promile – wylicza podkom. Maciej Forecki z KPP w Złotowie.

15 lipca po północy Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Złotowie otrzymał zgłoszenie o osobowym volkswagenie, który poruszał się całą szerokością DK11. Policjanci z KP Jastrowie zatrzymali auto. Prowadziła je 36-letnia mieszkanka powiatu złotowskiego. Miała w organizmie ponad dwa promile alkoholu.

Przypominamy konsekwencje jazdy samochodem pod wpływem alkoholu:

Co grozi za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu

Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm? lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy art. 87§1 kodeksu wykroczeń. W takim przypadku podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości do 5000 złotych i dodatkowo możemy stracić uprawnienia na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości

Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm? lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178 a, za co grożą o wiele większe konsekwencje.

(Red.)