Z okazji 77 rocznicy powrotu Złotowa do Macierzy nastąpiło oficjalne otwarcie Kaplicy Pamięci i prezentacja ekspozycji stałej. Obiekt służy jako dodatkowa sala ekspozycyjna muzeum, nawiązująca do położonego obok cmentarza wojennego, z wystawą historyczną, na którą brak miejsca w głównym budynku Muzeum.
Odnowiona kaplica jest doskonałym tłem do prezentacji obrazów upamiętniających militarne epizody historii Złotowszczyzny. Kaplica jest także miejscem pamięci o różnych narodowościach, które żyły w Złotowie – wszystkie zaprezentowane za pomocą prostych tablic wykonanych z trwałych materiałów i gablot z eksponatami.
Darmowy wstęp do odremontowanej kaplicy poewangelickiej jest możliwy w każdą niedzielę w godzinach 13:00 -14:00. Zachęcamy do odwiedzin indywidualnych w godzinach podanych powyżej oraz umawiania zwiedzania grupowego dla uczniów w dogodnych terminach.
Pomieszczenia niszczejącej dotychczas kaplicy zostały przystosowane do działań edukacyjnych. Zakupione wyposażenie: system szybkiego nagrzewania, oświetlenie punktowe, składane krzesła pozwolą na wykorzystanie sali kaplicy nie tylko na spotkania rocznicowe na cmentarzu wojennym (31.01, 8.05, 1.09), ale również spotkania wykładowe, koncerty kameralne, lekcje z zakresu edukacji regionalnej.
Najbliższe wydarzenie już 16 lutego 2022 roku. Z okazji Rocznicy Zakończenia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Kaplicy Pamięci przy ul. Staszica w Złotowie odbędzie się koncert harcerskiego zespołu mandolinowego Frygi pod kierownictwem Stanisława Gortata. Zespół działa w Zespole Szkół w Łąkiem od ponad 45 lat. Frygi są laureatami wielu konkursów krajowych i zagranicznych. Ponadto są zespołem reprezentacyjnym Chorągwi Wielkopolskiej ZHP. W okresie od 1976 do dziś przez zespół przewinęło się przeszło 400 uczniów. Na koncert obowiązują darmowe wejściówki do odebrania w siedzibie muzeum.
- Kamila Krzanik-Dworanowska, dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej