TRZCIANKA/BIAŁA. Po raz pierwszy dolaszewscy terytorialsi wyszli poza teren swoich koszar. Żołnierze ćwiczyli działania w terenie zurbanizowanym. Wojskowych mogli zobaczyć mieszkańcy Trzcianki i Białej.
122. batalion lekkiej piechoty w Dolaszewie, to najmłodszy z czterech batalionów 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Miniony weekend szkoleniowy upłynął pod znakiem skupienia i precyzyjnej pracy. Zarówno Trzcianka, jak i Biała to stały rejon odpowiedzialności dolaszewskich terytorialsów. Tym razem, wychodząc poza koszary wojskowe, żołnierze ćwiczyli zagadnienia związane z czarną taktyką – czyli działania w terenie zurbanizowanym (podejście do budynku, wyjście, a także poruszanie się na klatce schodowej).
-Do celów szkoleniowych wykorzystaliśmy także dolinę Noteckiego Parku Narodowego. W oparciu o ten teren, sekcje przećwiczyły zerwanie kontaktu ogniowego. Podczas rotacji, pojawiliśmy się również w Białej, gdzie instruktorzy szkolili nowych żołnierzy z topografii – mówi ppłk Maciej BETKA, dowódca 122.blp.
Aktualnie w 122. batalionie lekkiej piechoty służy ponad 200 żołnierzy. Nowi ochotnicy z Ziemi Pilskiej mogą wciąż wstępować w jego szeregi. Stałym rejonem odpowiedzialności pododdziału jest północna część Wielkopolski. Chętni już teraz mogą skontaktować się za pośrednictwem portalu rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl z żołnierzem-headhunterem, który pomoże rozpocząć procedurę.
Jakie warunki trzeba spełnić, by wstąpić w szeregi batalionu? Osoby, które dotąd nie pełniły żadnej formy służby wojskowej, muszą odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe („szesnastkę”), które kończy się egzaminem i przysięgą wojskową. Dla kandydatów, którzy mają za sobą przeszłość wojskową i są rezerwistami, skierowane jest szkolenie wyrównawcze („ósemka”). Ochotnik musi być pełnoletni.
Ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska
Foto: 12 WBOT