Nieobecność w domu w czasie kontroli podczas zwolnienia chorobowego nie będzie już uznawana za niewłaściwe wykorzystanie takiego zwolnienia. Z końcem sierpnia weszła zmiana w poradniku ZUS w tej sprawie. Jak oceniają eksperci z firmy zajmującej się kontrolami, jest to kontrowersyjne posunięcie, które może narazić pracodawców na duże straty.
Jeżeli osoby kontrolujące „L4” nie zastaną podwładnego w miejscu jego zamieszkania, ale nie ma innych okoliczności wskazujących na nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego, należy uznać, że nie zachodzą okoliczności niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia chorobowego – poinformowała w piątek Conperio, największa w Polsce firma, która kontroluje zwolnienia chorobowe na zlecenie przedsiębiorstw. Takie podejście zakłada kontrowersyjna – zdaniem firmy – zmiana w poradniku ZUS, która weszła w życie 30 sierpnia.
Nagła i donośna zmiana
– W naszej ocenie nie ma żadnych przesłanek, żeby wprowadzić tak daleko idącą zmianę – komentuje prezes Conperio Mikołaj Zając, cytowany w informacji prasowej. Jak tłumaczy, z przepisów wynika, że pracodawca zatrudniający powyżej 20 pracowników ma prawo i obowiązek kontrolować osoby przebywające na zwolnieniach, co do których zachodzi podejrzenie niewłaściwego ich wykorzystywania.
– Wskazanie prawidłowego adresu pobytu w okresie orzeczonej niezdolności jest kluczowe do umożliwienia przeprowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich – tłumaczy. Dotychczasowe zasady zakładały, że pracownik podczas zwolnienia powinien być w miejscu swojego zamieszkania. Jeśli chciał leczyć się w innym miejscu, powinien poinformować o tym lekarza. W przypadku, gdy chciałby zmienić to miejsce w czasie trwania choroby, powinien przekazać aktualny adres pracodawcy i ZUS w czasie do trzech dni od tej zmiany.
Polecamy: źródło/więcej: ZUS zmienia zasady ws. zwolnień lekarskich. Oto jak będą wyglądały kontrole – WP Finanse
Źródło: Adobe Stock, fot: Michał_Bednarek