Nikt nie chciał pomóc rannej sarnie

Najnowsze Piła Wydarzenia

SZYDŁOWO. To zdarzenie uruchomiło lawinę telefonów i właściwie żaden z nich nie zdołał nic wskórać,  mimo iż wiekszość z nich wykonywali funkcjonariusze Posterunku Policji w Szydłowie. A chodziło o prozaiczną sprawę- pomoc rannej sarnie.

A było to tak.  10 maja około północy jadąca autem kobieta na drodze pomiędzy Skrzatuszem a Dobinem znalezła ranną sarnę. Zwierzę prawdopodobnie zostało potrącone przez samochód. Okryła je kocem i wezwała Policję.

Sarna żyje, oddycha, patrzy na mnie, ale nie może się podnieść. Nadjeżdżające samochody wymijają ją w ostatniej chwili prawie rozjeżdżając na moich oczach. Włączam awaryjne, staję pod prąd, żeby nikt jej drugi raz nie potrącił. Dzwonię na 112, patrol Policji z Szydłowa przyjeżdża w parę minut. I tu kończy się łatwa droga do pomocy rannemu zwierzęciu – pisze kobieta na facebookowym profilu Pilanie.

Przez blisko 3 godziny zwierzę cierpiało, a policjaci wraz z kobietą szukali pomocy dzwoniąc do różnych osób, służb i instytucji. Kontaktowali się między innymi z urzędem gminy, zarządcą drogi i powiatowym lekarzem weterynarii, ale nikt nie czuł się odpowiedzialny za los zwierzęcia.

-Wszyscy nam odmówili pomocy – bulwersuje się  kobieta.

Po pewnym czasie sarna wstała o własnych siłach i odeszła.

Pozostaje jednak pytanie: kto w takiej sytuacji powinien udzielić zwierzęciu – nawet dzikiemu – pomocy?

I tu zaczyna się “spychologia”. Gmina wskazuje jako podmiot odpowiedzialny zarzadcę drogi, w tym przypadku Powiatowy Zarząd Dróg. Urzędnicy nie zaprzeczają, ale twierdza, że mają obowiązek usunąć z drogi tylko martwe zwierzę. Z kolei rzeczniczka pilskiej RDLP przekonuje, że takimi przypadkami powinien zająć się weterynarz,  który jako osoba kompetentna jest w stanie ocenić stan zdrowia zwierzęcia i zadecydować o jego dalszym losie. Tyle, że gmina nie podpisała takiej umowy z weterynarzem, bo nie wynika to wprost z ustawy.

Winne są zatem … nieprecyzyjne przepisy..?

(Red.)

 Fot. fb Pilanie