Luna, Tekila, Demo, Jacob, Hugo, Portos i… przedszkolaki

Czarnków Najnowsze Wydarzenia

 LUBASZ. Ponad 300 przedszkolaków z gminy Lubasz wraz z opiekunami przybyło na lubaski ,,Orlik”. Okazją ku temu był festyn pod nazwą ,,Pies moim przyjacielem”, który zorganizowany został przez mundurowych z Posterunku Policji w Lubaszu oraz dyrekcję Przedszkola ,,Bajka” w Lubaszu. Podczas imprezy dzieci z radością i zaciekawieniem oglądały pokazy umiejętności policyjnych czworonogów oraz labradora Demo z Oddziału Celnego Port Lotniczy Poznań – Ławica.

Podczas festynu policyjni przewodnicy, zarówno z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, jak i Komisariatu Policji w Trzciance, a także przewodnik z Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego, Oddział Celny Port Lotniczy Poznań – Ławica, opowiedzieli przedszkolakom o tym jak wygląda ich praca i w jaki sposób wykorzystywane są umiejętności ich pupili w codziennej służbie.

-Dzieci miały okazję poznać psa Lunę – specjalistkę w wyszukiwaniu zapachów materiałów wybuchowych, Tekilę i Demo, zajmujących się wyszukiwaniem zapachów narkotyków, a także Jacopa, Hugo i Portosa – psy wyszkolone w tropieniu śladów ludzkich oraz odnajdywaniu osób – mówi mł.asp. karolina Górzna -Kustra z KPP w Czarnkowie. -Mundurowi przeprowadzili pokazy umiejętności swoich czworonogów, w trakcie których zaprezentowali elementy tresury, agresji, posłuszeństwa oraz wykonywania komend słownych. Przewodnicy pokazali jak psy odczytują wykonywane przez nich gesty, a także zademonstrowali, w jaki sposób nagradzają zwierzaki za ciężką pracę.

Przedszkolaki mogły się przekonać i zobaczyć jaką siłę mają psy służbowe oraz jak skutecznie potrafią obezwładnić niebezpiecznego przestępcę.

Przed rozpoczęciem pokazów, dzieci „szturmem” ruszyły w kierunku radiowozów i łodzi policyjnej. Każdy chciał zajrzeć do środka, zobaczyć policyjną radiostację, czy też poczuć się przez chwilę policjantem, siedząc za kierownicą oznakowanego pojazdu – dodaje pani aspirant.

 

(Red.)
 Fot. KPP Czarnków