Kolizje, wypadki, pijani kierowcy-złotowska Policja podsumowała długi weekend

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

Długi weekend sierpniowy już się zakończył, jednak o bezpieczeństwie na drodze warto pamiętać na co dzień, dlatego apelujemy do wszystkich kierowców o zachowanie rozwagi i ostrożność.

19 sierpnia br. w ciągu niespełna dwóch godzin na drogach powiatu doszło do czterech zdarzeń drogowych spowodowanych  niedostosowaniem prędkości do warunków drogowych, nieustąpieniem pierwszeństwa i nieprawidłowym wymijaniem.

Około godziny 10:00 w Okonku przy ul. Roosevelta 59- letni mieszkaniec Wrocławia kierujący pojazdem marki Suzuki, w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu doprowadził do zderzenia bocznego z pojazdem DAF, którym kierował 31 letni mieszkaniec Chojnic. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

Około godziny 10:15 na drodze W-189 w gminie Lipka, 34 latek kierujący samochodem osobowym Opel Insignia najechał na zwierzynę leśną, która nagle wybiegła na drogę.

Około godziny 10:50 w Lipce 54- letni kierujący pojazdem VW Transporter i 32- letni kierujący samochodem Fiat Ducato mieszkańcy powiatu złotowskiego w trakcie nieprawidłowo wykonanego manewru wymijania doprowadzili do uszkodzenia lusterek w obu pojazdach.

Około godziny 11:45 na trasie Pieczynek -Zakrzewo, 51- letnia mieszkanka Złotowa kierująca samochodem marki Citroen, nie dostosowała prędkości do warunków ruchu, straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na pobocze, gdzie pojazd wywrócił się. Kobieta z obrażeniami ciała została przetransportowana lotniczym pogotowiem ratunkowym do szpitala. Badanie na zawartość alkoholu wykazało, że kobieta miała ponad promil alkoholu w organizmie.

Przypominamy konsekwencje jazdy samochodem pod wpływem alkoholu:

Co grozi za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu

Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm? lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy art. 87§1 kodeksu wykroczeń. W takim przypadku podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości do 5000 złotych i dodatkowo możemy stracić uprawnienia na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości

Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm? lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grożą o wiele większe konsekwencje.

W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:

? grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych, co maksymalnie może dać nawet ponad 1 mln złotych.

? zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

? Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy   dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

? Kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł.

? Za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.

Inne konsekwencje

Jeżeli kierujący pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek lub kolizję musi pamiętać, że nie chronią go polisy OC i AC. Po wypłacie odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową poszkodowanemu, ubezpieczyciel zażąda zwrotu całości wypłaconej kwoty. Za skutki wypadku kierowca będzie odpowiadał z własnej kieszeni. Należy pamiętać, że wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela następuje również po spożyciu innych środków odurzających.

W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu przez osoby poszkodowane w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę, mogę one na drodze postępowania cywilnego żądać od nas dożywotniej renty lub jednorazowego odszkodowania.

IW/KPP Złotów