Samochód potrącił nastoletniego rowerzystę. Policja apeluje o ostrożność

Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Wczoraj w Wałczu, na przejeździe rowerowym, doszło do potrącenia 16-letniego rowerzysty. Najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów jest wymuszenie pierwszeństwa przejazdu. Policjanci apelują o ostrożność i wyjaśniają, kiedy pierwszeństwo ma kierowca samochodu a kiedy cyklista.

Rowerzysta, zgodnie z polskimi przepisami jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, takim jak kierowca samochodu i motocyklista. Tak, więc rowerzysta ma swoje prawa ale i obowiązki. Do najczęstszych przyczyn ze strony kierujących samochodami jest wymuszenie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie i skręcanie.

Z kolei najczęstszymi błędami cyklistów jest między innymi nieustąpienie pierwszeństwa, złe sygnalizowanie skrętu. Wczoraj na ul. Wojska Polskiego w Wałczu miało miejsce potrącenie młodego rowerzysty przez samochód osobowy. Do zdarzenia doszło krótko po godzinie 16.00 na przejeździe rowerowym. Na szczęście 16-letniemu cykliście nic poważnego się nie stało, doznał jedynie ogólnych potłuczeń.

Policjanci apelują o ostrożność i przypominają o przepisach! Według prawa o ruchu drogowym:

– Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

– Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

– Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.

– Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Przejazd rowerowy:

Kierowca na skrzyżowaniu bez sygnalizacji świetlnej zawsze ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

Kierowca skręcający w drogę poprzeczną musi ustąpić rowerzystom zbliżającym się do przejazdu niezależnie, z której strony nadjeżdżają.

To jeden z przepisów wprowadzonych w maju 2011 r., by zwiększyć bezpieczeństwo cyklistów.

 Asp. Beata Budzyń, KPP Wałcz