Policja ostrzega przed oszustwami internetowymi na sms z linkiem

Na sygnale Najnowsze Regiony

Do Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku zgłaszają się osoby, które w wyniku przestępczego procederu straciły duże kwoty pieniędzy.

Wszystko zaczyna się od otrzymania niewinnie wyglądającej wiadomości SMS-owej z informacją o zmianie cennika za usługę np. kurierską w wysokości 1,50 zł. W SMS znajduje się też link do strony internetowej banku, który rzekomo ma ułatwić spłatę powstałej różnicy.

Po kliknięciu w jednym z przypadków kobieta została jednak przekierowana na fałszywą stronę. Po podaniu loginu i hasła mieszkanka szczecineckiego powiatu potwierdziła przelew na 1,50 zł. Ku jej zdumieniu po pewnym czasie otrzymała ze swojego banku informację, że z jej konta wykonany został przelew na kwotę 4 tys. zł.

Policja apeluje, by nie odpowiadać na SMS-y oraz e-maile nieznanego pochodzenia, a tym bardziej zachęcające nas do płatności za usługi bądź różnego rodzaju zaległości. Informacje dotyczące zadłużenia zawsze można sprawdzić w biurze obsługi klienta danej firmy.

W każdym przypadku, gdy chodzi o nasze pieniądze, stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Nie wchodźmy na dołączone do wiadomości linki i nie logujmy się przez nie na swoje konto bankowe – taka podejrzliwość i dobre praktyki mogą ochronić nasze oszczędności przed pochopnymi decyzjami

KPP Szczecinek