O polityce przy fontannie, czyli konferencja PSL w Pile

Najnowsze Piła Polityka Wydarzenia

PIŁA. Ekstra gratyfikacja dla służb medycznych, wsparcie dla szpitali i przedsiębiorców,  problemy finansowe samorządów, a także Władysław Kosiniak-Kamysz w wirtualnej odsłonie – to tematy dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem Krzysztofa Paszyka, Posła na Sejm RP (Klub Parlamentarny KP PSL-Kukiz 15),  Jarosława Maciejewskiego, Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Stefana Piechockiego, Prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Pile oraz Tadeusza Teterusa Członka Zarządu Wojewódzkiego PSL Województwa Wielkopolskiego.

Spotkanie przy fontannie zaczęło się od podziękowań dla służb medycznych za pełną poświęcenia pracę.

-Jesteśmy tym ludziom bardzo wdzięczni. Ta wdzięczność nie powinna jednak kończyć się tylko na słowych. Za nimi powinny pójść czyny i dowody tej wdzięczności. A pierwszym z nich powinna być ekstra gratyfikacja materialna – mówił Krzysztof Paszyk.

Podczas konferencji prasowej mówiono również o wsparciu dla szpitali, lokalnej społeczności oraz przedsiębiorców.

Jarosław Maciejewski podkreślił: –Szpitale wielkopolskie, w których swoje udziały ma samorząd województwa, otrzymały około 60 mln złotych na zakup wyposażenia, środków ochrony i realizację programów przeciwdziałania COVID-19.

Jak dodał, znaczny udział w tym przedsięwzięciu będzie miał również Szpital Specjalistyczny w Pile, lecz na tym etapie jest jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretnych kwotach.

Na specjalną pomoc mogą liczyć także lokalni przedsiębiorcy, gdyż rządowe pieniądze, które obecnie otrzymują – zauważył Maciejewski – pozwalają im tylko na przetrwanie.

-Samorząd województwa przygotował m.in. fundusz pożyczkowy Jessica, który będzie realizowany przez Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości Województwa Wielkopolskiego oraz  Fundusz Wsparcia Przedsiębiorczości. W ramach działań wspierających przedsiębiorców będzie możliwa pożyczka, wsparcie finansowe dla kredytów obrotowych posiadanych przez przedsiębiorców jak również kredytów inwestycyjnych –  dodaje Maciejewski.

Niestety, jak zauważył poseł Paszyk, rząd planując tarcze antykryzysowe, nie uwzględnił w żadnej z nich – a były już trzy – pomocy finansowej dla samorządów. Z największymi problemami – podkreślił – borykają się te gminne i powiatowe.

-Wszystko wskazuje na to, że i w czwartej tarczy wsparcia dla tych samorządów nie będzie. A jak alarmują nas samorządy subregionu pilskiego, miesięczne wpływy do ich budżetów zmniejszyły się o połowę. Będzie to miało  bardzo istotny wpływ na jakość realizowanych przez te samorządy ustaw.

Wirtualne spotkanie Władysława Kosiniaka-Kamysza z mieszkańcami Piły i subregionu pilskiego – to kolejny z punktów dzisiejszej konferencji na pilskim deptaku. Do udziału w czacie zaprosił Krzysztof Paszyk.

Koronawirus uniemożliwia bezpośredni kontakt  z mieszkańcami, który jest tak ważny dla lidera Koalicji Polskiej,  dlatego w jego imieniu zapraszam mieszkańców Piły i subregionu jutro, tj. 23 maja o godz. 16.00 na wirtualne spotkanie z Kosiniakiem -Kamyszem  w czacie “na żywo” na jego facebookowym profilu. Już dzisiaj można się w tym wydarzeniu  rejestrować.  Myślę, że w ostatnich latach Kosiniak-Kamysz był najczęściej odwiedzającym ten region Wielkopolski politykiem  z warszawskiej “czołówki”.  I dobrze mu są znane sprawy Piły i jej subregionu. Będzie zatem dobrym adresatem, by o tych najbardziej nurtujących sprawach lokalnych i państwowych z nim porozmawiać.

 (Red.)

 Fot. Agnieszka Norkowska