Nowe stawki VAT od 1 lipca

Biznes kraj Najnowsze Regiony

1 lipca 2020 r. weszły w życie nowe stawki VAT. Co podrożeje? Co będzie tańsze?

Wejście w życie nowych stawek VAT zostało przesunięte z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 r. z uwagi na koronawirusa. Wśród głównych powodów opracowania nowej matrycy VAT znalazła się chęć uproszczenia systemu i ujednolicenia stawek na podobne produkty.

Dzięki zmianom VAT będzie identyczny na pieczywo i wyroby ciastkarskie – jego wysokości to 5 proc. Do tej pory stawki wahały się (5, 8 lub 23 proc.). Poza tym, VAT ustandaryzowano także na przyprawy – każdy rodzaj będzie objęty 8 proc. VAT-em. Dotychczas za niektóre przetworzone przyprawy płaciło się podatek 23-procentowy, a za nieprzetworzone 5-procentowy – podaje Business Insider Polska.

Będą obwiązywały niższe stawki VAT na zupy, buliony, żywność dietetyczną i homogenizowaną (spadek z 8 proc. do 5 proc.). Identyczna obniżka obejmie również produkty dla niemowląt (żywność, artykuły higieniczne) oraz owoce cytrusowe tropikalne i niektóre orzechy (migdał, kokos). Natomiast wyższy VAT trzeba będzie zapłacić za ośmiorniczki i inne skorupiaki oraz przetwory z nich wykonane np. kawior (podwyżka z 5 proc. do 23 proc.). Wzrost z 8 proc. do 23 proc. dotyczy z kolei drewna opałowego. Podobną podwyżką zostanie objęty lód używany do celów spożywczych.

Źródło: https://www.biznesinfo.pl/