Trzcianecka fotoalejka – inauguracja projektu

Kultura Najnowsze Trzcianka Wydarzenia

 TRZCIANKA. 26 stycznia w Dziale Animacji Kultury Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance miała miejsce inauguracja projektu „Trzcianecka fotoalejka” współfinansowanego przez Fundację Santander Bank Polska S. A. w ramach programu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam”.

 

W trzcianeckiej kulturze szczególne miejsce zajmuje fotografia, a samo miasto w środowiskach artystycznych kraju kojarzone jest z tą dziedziną sztuki. Właśnie tu, od 23 lat odbywa się ogólnopolski Konkurs Fotografii „Portret” i tu, od ponad 40 lat działają tacy artyści, jak Henryk Król czy Andrzej Biegowski. Projekt „Trzcianecka fotoalejka” ma za zadanie wsparcie tradycji pielęgnowania sztuki fotografii w Trzciance.
Spotkanie rozpoczął dyrektor BPiCK- Włodzimierz Ignasiński, który przywitał gości oraz przybliżył ideę projektu „Trzcianecka fotoalejka”. Następnie odbyło się spotkanie z Dariuszem Madzińskim, specjalistą Street Photo, członkiem Pilskiej Grupy Pasjonatów Fotografii „Kadr”. Finalista wielu konkursów fotograficznych krajowych oraz zagranicznych (m.in. dwukrotny zwycięzca Wielkopolska Press Photo, laureat drugiego miejsca w konkursie międzynarodowym “Humor efotografii” – Ostrawa, dwukrotnie wyróżniony w “Moja Wielkopolska”- Poznań, 3 miejsce “Zdrowie – podaj dalej” Wrocław, 3 miejsce “Bliscy i nieznajomi w obiektywie”- fotografuj pl, pierwsze miejsce w lidze Foto Kuriera “Kontrasty”, zwycięzca drugiego Przeglądu VideoArt- Piła, finalista międzynarodowego konkursu AIFF Ariano International Film Festiwal) opowiedział o fotografii dokumentalnej, reportażowej i ulicznej. Wystąpieniu towarzyszył pokaz prac fotograficznych oraz liczne pytania widowni.
Około południa uczestnicy spotkania wybrali się na I Spacer Fotograficzny po Trzciance z Santanderem. Kilkadziesiąt osób w różnym wieku, profesjonalistów i amatorów, z aparatami w dłoniach przeszło ulicami miasta, by fotografować Trzciankę. Po powrocie był czas, by przy gorącej herbacie omówić efekty spaceru.
Instruktorka fotografii BPiCK – Małgorzata Chwalisz, ogłosiła Konkurs Fotograficzny ”Tu mieszkam, tu fotografuję” (regulamin i szczegóły konkursu znajdują się na stronie www.tdk.trzcianka.com.pl oraz na Fanpage’u BPiCK),  także zaprosiła do udziału w kolejnych wydarzeniach związanych z projektem „Trzcianecka fotoalejka” (m.in. kolejnych Spacerach Fotograficznych po Trzciance z Santanderem i wystawach). Biblioteka Publiczna i Centrum kultury w Trzciance również serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych fotografią do uczestnictwa w projekcie i wspólnego fotografowania naszego miasta i jego okolic.
KH