Butoh ? teatr, taniec i medytacja w ruchu

Kultura Najnowsze Piła Wydarzenia
PIŁA. W dniach 28 i 29 stycznia aktorzy Teatru TAK! i Młodzieżowego Teatru Wirtualnego uczestniczyli w teatralnych warsztatach Butoh, czyli teatru wolości.
Butoh nazywany tańcem i teatrem narodził się na przełomie 50 i 60 lat XX w. w Japonii. Butoh jest tańcem buntu i sprzeciwu wobec wyuczonej doskonałości ruchu. Próbą odnalezienia własnej, oryginalnej twórczości na scenie. Wprawienia się w ruch, a nie wykonywania go. W tym tańcu coś umiera i rodzi się ponownie, każda nowa poza jest czymś wyjątkowym, unikalnym, nie do odtworzenia.
Dziś obok teatru noh i kabuki zaliczany do najbardziej znanych i cenionych japońskich sztuk performatywnych. Podczas kilkugodzinnych spotkań aktorzy poprzez wymagające ćwiczenia fizyczne oraz indywidualne prace z ruchem i emocjami doskonalili techniki wsłuchiwania się w impulsy i odczucia płynące z ciała, pozwalając na to, by przekładały się w ruch.
Warsztaty poprowadziła Barbara Prądzyńska performerka, reżyser i wieloletnia aktorka współpracująca z teatrami na całym świecie w tym: m.in. z Teatrem im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Barrevoet (Holandia), Grotest Maru (Niemcy), Sco (Praga, Republika Czeska), Lapushkin Theatre (Rosja/ Niemcy), El Centauro Mecanico (Meksyk).
Paulina Barycza
?