16 WYKROCZEŃ W RUCHU DROGOWYM ZAREJESTROWANYCH PRZEZ POLICYJNEGO DRONA

Interwencje Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

Bezpieczeństwo na drodze w głównej mierze zależy od zachowania uczestników ruchu. Przestrzeganie przepisów jest priorytetem w dążeniu do minimalizowania zagrożeń. Dlatego policjanci drogówki dbając o bezpieczeństwo podróżnych wykorzystują wszystkie dostępne narzędzia, w tym także specjalistycznego drona. W ostatnich dniach grudnia na DK 11 w Jastrowiu z powietrza monitorowano sytuacje na drodze.

W trosce o zapewnianie bezpieczeństwa wszystkim podróżnym, złotowscy policjanci wykorzystują wiele specjalistycznych urządzeń i pojazdów. Są to między innymi nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami, szybkie motocykle, nowoczesne urządzenia służące do mierzenia prędkości i stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, a także specjalistyczne drony. Bezzałogowe statki powietrzne bardzo często realizują działania poświęcone bezpieczeństwu niechronionych uczestników ruchu drogowego, ale także są świetnym narzędziem do monitorowania zachowań kierowców i respektowania przez nich znaków i sygnałów drogowych. Dzięki zamontowanej w dronie kamerze, mundurowi z powietrza mogą dokładnie dostrzec niebezpieczne zachowania kierowców czy też niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa przez kierowcę.

W ostatnich dniach grudnia, policyjny dron wykorzystywany był w działaniach prowadzonych na drodze krajowej nr 11 w miejscowości Jastrowie. Policjanci złotowskiej drogówki, przy wsparciu policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, sprawdzali zachowanie kierowców na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. Dzięki obserwacji z powietrza funkcjonariusze jeszcze skuteczniej mogli przyjrzeć się w jaki sposób kierowcy łamią przepisy i zdyscyplinować tych najbardziej nieodpowiedzialnych. Najczęstsze wykroczenia popełniane przez kierowców to korzystanie w czasie jazdy z telefonu komórkowego, brak zapiętych pasów bezpieczeństwa lub niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. W trakcie działań ujawniono łącznie 16 wykroczeń.

Bezzałogowy statek powietrzny staje się narzędziem coraz częściej wykorzystywanym w pracy policjantów dzięki swojej mobilności oraz wszechstronności zastosowania, a to wszystko, aby jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Pamiętajmy, że mino wielu działań oraz policyjnych akcji, bezpieczeństwo na drodze w znacznej mierze zależy od nas samych. Bądźmy odpowiedzialni wsiadając za kierownicę, a także korzystając z drogi jako pieszy, aby nie stać się sprawcą lub ofiarą drogowej tragedii.

Policyjny dron obsługiwany był przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i gościł na terenie powiatu złotowskiego pierwszy raz, jednak jak zapowiedzieli obsługujący go policjanci, z pewnością nie ostatni.

mł.asp. Damian Pachuc

16 wykroczeń w ruchu drogowym zarejestrowanych przez policyjnego drona – Aktualności – KPP Złotów (policja.gov.pl)