1 września będzie się działo! BĘDZIE PIKNIK HISTORYCZNY, GALOWY KONCERT WOLNOŚĆ/FREEDOM ORAZ RODZINNY PIKNIK ZDROWIA

Najnowsze Piła Regiony

PIŁA. Powiat Pilski oraz liczni partnerzy przygotowali dla mieszkańców ciekawe wydarzenia, które odbędą się 1 września na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile w  80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.  

Poznajcie szczegóły wydarzeń: będzie Piknik Historyczny, w tym inscenizacja wydarzeń z II wojny światowej, odbędzie się Pilski Jubileuszowy Koncert Galowy ?Wolność/Freedom? z udziałem rewelacyjnego zespołu Eljazz Big Bend z towarzyszeniem 40-osobowego chóru Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i wybitnej amerykańskiej wokalistki Karen Edwards. Wszystkie te wydarzenia nastąpią właśnie 1 września.

– Chcemy godnie uczcić ten dzień, z szacunkiem, by oddać hołd tym wszystkim, którzy walczyli w obronie Polski oraz tym, którzy polegli, również cywilom ? mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Piknik Historyczny oraz koncert zespołu Eljazz Big Bend odbędą się dzięki dofinansowaniu z programu Niepodległa w wysokości 84 tysięcy złotych. Upamiętnią również 100. rocznicę powrotu ziem powiatu pilskiego do Macierzy.

– Cieszę się, że Powiat Pilski i partnerzy projektu sięgają po środki z tego programu. Został po to właśnie utworzony, by obchodom 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę nadać odpowiednią rangę, godną oprawę i żeby tych wydarzeń nie brakowało ? mówi Marta Kubiak, poseł na Sejm  RP.

Również w niedzielę, 1 września, od godz. 10. do godz. 16. trwać będzie Rodzinny Piknik Zdrowia przygotowany przez Stowarzyszenie Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna w Pile, podczas którego mieszkańcy będą mogli wykonać za darmo wiele profilaktycznych badań.

… A OTO SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE WYDARZEŃ:

PIKNIK HISTORYCZNY
To wydarzenie dla całych rodzin. Rozpocznie się o godz. 14. na placu defiladowym byłych koszar (dzisiaj plac PWSZ), przy Podchorążych 10.
Główną atrakcją będą dwie 30-minutowe inscenizacje przygotowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i Archeologii Wojskowej ?Rajtar? w Pile wydarzeń z historii II wojny światowej wraz z pokazami pirotechnicznymi, konkretnie inscenizację obrony Poczty Gdańskiej oraz bombardowania Wielunia, miasta, które 1 września w wyniku nalotu samolotowego zostało przez Niemców prawie doszczętnie zniszczone.
W programie: pokaz szarży kawaleryjskiej wraz z prezentacją sprzętu i umundurowania.
Dla wszystkich darmowa grochówka z kuchni polowej.
Piknik zakończy się o godz. 17.

GALOWY KONCERT
O godz. 19 w auli audytoryjnej Auditorium Maximum PWSZ rozpocznie się Jubileuszowy Koncert Galowy ?Wolność / Freedom?.
Wystąpi 17-osobowy Eljazz Big Bend z towarzyszeniem 40-osobowego chóru Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i wybitnej amerykańskiej wokalistki Karen Edwards.
Artyści zaprezentują koncert Muzyki Sakralnej Duke’a Ellingtona.
To będzie niezwykły koncert na miarę krajowego, jak nie międzynarodowego wydarzenia ? zapewnia Edmund Wolski, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile.
Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną w auli liczbę miejsc, będziemy wydawać imienne zaproszenia.
Można się po nie zgłosić do sekretariatu Starostwa Powiatowego w Pile: al. Niepodległości 33/35, w godz. od 8. do 15.30. lub do BWAiUP, przy Okrzei 11 w Pile, w godz. od 9. do 15.

RODZINNY PIKNIK ZDROWIA
W godz. od 10 ? do 16. trwać będzie Rodzinny Piknik Zdrowia. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna w Pile, które w tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia.
– Serdecznie zapraszamy mieszkańców, by skorzystali z możliwości darmowych badań. Oferta tym razem jest niezwykle szeroka ? zachęca Dorota Piechowiak, prezes Stowarzyszenia
Na plac PWSZ zajedzie mammobus, osteobus, dermatobus, kardiobus. Będzie można wykonać badania USG piersi, badanie słuchu, wzroku, zbadać poziom glukozy, ciśnienia. Obecni będą specjaliści: onkolog, neurolog, psychiatra, pediatra, dietetyk.
Przygotowano również wiele atrakcji dla dzieci.

Zapraszamy całe rodziny.

( Red.)