31 stycznia 1945 roku Złotów wrócił do Macierzy

Edukacja Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. 31 stycznia 1945 roku przednia straż I Armii Wojska Polskiego wkroczyła do powiatu złotowskiego. Wojsko polskie posuwało się dwoma kolumnami ? z Sępólna na Radawnicę i z Więcborka na Złotów. 11 Pułk Piechoty IV Dywizji I Armii WP zdobył miasto i od tej chwili Złotów, po 173 latach niewoli, wrócił do Macierzy.

Dwa dni wcześniej Burmistrz Miasta Złotowa, przedstawiciele Rady Miejskiej w Złotowie, jednostek kultury oraz oświaty złożyli wieńce na cmentarzu wojskowym przy ul. Staszica w Złotowie.

***

Złotów – powrót do Macierzy, 76. rocznica.

Bitwa o Złotów ? bitwa stoczona w dniach 30?31 stycznia 1945 roku o miasteczko Złotów podczas II wojny światowej, jedna z bitew o przełamanie Wału Pomorskiego.

Złotów w niemieckim systemie obrony w 1945 spełniał rolę wysuniętego punktu ubezpieczenia w pasie przesłaniania głównej pozycji Wału Pomorskiego. Broniły go dwa bataliony z 32 i 34 pułku piechoty 15 Dywizji Piechoty SS “Lettland”.Niemcy (Łotysze) przygotowywali Złotów do obrony. W dniach 28?30 stycznia z miejscowości ewakuowali całą ludność cywilną. 30 stycznia idące w awangardzie 4 Dywizji Piechoty pododdziały 11 pułku piechoty przekroczyły na Łobżonce dawną granicę polsko-niemiecką. Na przedpolach miasta natknęły się na opór nieprzyjaciela. Walki rozpoczęły się 30 stycznia 1945 r. ok. 18:30, ostrzelaniem z moździerzy i broni maszynowej ubezpieczeń marszowych 11 pp. Ok. 20:00 w miejsce walk przybyły pozostałe pododdziały pułku. Dowódca dywizji gen. Kieniewicz nakazał przeprowadzić nocą natarcie na punkty oporu nieprzyjaciela. Uderzenie 11 pułku zmusiło Niemców do wycofania się do miasta. Brak artylerii i broni ciężkiej spowalniał natarcie. Dopiero o 9:00 31 stycznia Złotów został zajęty. Zdobycie Złotowa przez 11 pp umożliwiło 4 DP dalsze kontynuowanie natarcia na pozycję główną Wału Pomorskiego.

Na zdjęciu żołnierze stojący na wlocie ulicy Wojska Polskiego od strony ratusza w Złotowie tuż po zakończeniu działań wojennych

W walkach poległo 82 żołnierzy polskich, 112 zostało rannych”. Straty niemieckie wyniosły ok. 300 zabitych, 70 dostało się do niewoli. Złotów nie został zniszczony, ucierpiał już po zakończeniu działań wojennych ze strony rosyjskiej soldateski.Walki żołnierzy polskich o Złotów zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic po 1945 r. “ZŁOTÓW 30 ? 31 I 1945”.

Miejscem ostatniego spoczynku żołnierzy walczących w styczniu i lutym 1945 roku na Ziemi Złotowskiej jest cmentarz wojenny w Złotowie. Zdjęcie z lat 50-tych…

(Red.)

Źródło:
zlotow.pl
Informacja Turystyczna w Złotowie
Wikipedia.pl