UWAGA – oszustwa!

Na sygnale Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Do użytkowników różnych sieci komórkowych zaczynają napływać smsy, które zawierają niebezpieczne linki. Policja apeluje o ostrożność.

Poniżej prezentujemy dwa przykłady tego typu wiadomości. Linki wymuszają instalację oprogramowania służącego do uzyskania danych pozwalających na dostęp do bankowości internetowej – mówi st. sierż. Wojciech Zeszot z pilskiej Policji.

Także policjanci z KPP w Złotowie otrzymali w ostatnim czasie kilka informacji o próbach oszustwa, opartego na rozsyłanej za pośrednictwem sms-ów informacji o zaplanowanym odłączeniu energii elektrycznej i prośbie o uregulowaniu zaległości w rachunkach.

Ostatni ze zgłoszonych przypadków miał miejsce w poniedziałek.

Mieszkaniec Złotowa otrzymał wiadomość SMS. Z jej treści wynikało, że planowane jest odłączenie energii elektrycznej i w związku z tym należy kliknąć w link by uregulować płatność. Gdy mężczyzna próbował oddzwonić na numer telefonu, z którego wysłano wiadomość, nie można było zrealizować tego połączenia. Złotowianin podejrzewając, że może to być próba oszustwa, zadzwonił na numer infolinii ENEA, który spisał z wcześniej przysłanego rachunku. W rozmowie z konsultantem dowiedział się, że nie ma żadnych zaległości, a firma nie kontaktuje się ze swoimi klientami w taki sposób. Uzyskana w ten sposób informacja potwierdziła przypuszczenie, że krótka wiadomość tekstowa była próbą wyłudzenia pieniędzy. Mieszkaniec naszego powiatu, zachował ostrożność i nie otworzył podejrzanego linku, dzięki czemu nie stał się ofiarą oszustów – mówi mł. asp. Damian Pachuc z KPP w Złotowie.

Policja przestrzega wszystkich, którzy mogą otrzymać podobne wiadomości, przed pochopnym klikaniem w linki przesyłane we wiadomościach SMS. Najbezpieczniej jest potwierdzić otrzymaną wiadomość u źródła, tak jak zrobił to mieszkaniec Złotowa.

(Red.)
Grafika: KPP Piła, KPP Złotów