6 miliardów na inwestycje ?za rogiem?

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Trzcianka Wałcz Wydarzenia Złotów

PIŁA. “Tarcza dla samorządów” zdominowała dzisiejszą konferencję Prawa i Sprawiedliwości w Pile. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli m.in.: posłowie Krzysztof Czarnecki i Marcin Porzucek, Radny Województwa Wielkopolskiego Adam Bogrycewicz, Wójt Gminy Miasteczko Krajeńskie Krzysztof Oświecimski, Członek Zarządu Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego Waldemar Pawłowski oraz Wicestarosta Pilski Arkadiusz Kubich. 

Pieniądze w ramach ?Tarczy dla Samorządów? mają zasilić samorządowy fundusz inwestycyjny. Kwota jest imponująca.

-W skali kraju jest to 6 mld złotych, z czego jeden miliard jest skierowany do powiatów, a kolejnych pięć trafi do samorządów szczebla gminnego, z czego 2,6 mld do samorządów miejsko-wiejskich – podkreślił Krzysztof Czarnecki. -Te środki finansowe mają poprawić infrastrukturę, w tym inwestycje, które są w realizacji, czy też te, które mogły zostać wstrzymane ze względu na trudną sytuację ekonomiczną związaną z epidemią. Te pieniądze są też skierowane do firm, które zatrudniają pracowników, po to aby utrzymać rynek pracy na poziomie jaki występuje obecnie lub występował w latach poprzednich.

Środki finansowe, jakie zostaną przekazane w ramach najnowszej rządowej tarczy, mają wspierać samorządy i stymulować lokalną gospodarkę.

-Większość małych inwestycji będą realizowały właśnie lokalne firmy, a zatem będziemy mogli mówić o utrzymaniu miejsc pracy ? zwrócił uwagę Marcin Porzucek. –Za kilka tygodni pieniądze powinny już trafić na konta samorządów i mam nadzieję, że od jesieni polskie samorządy będą jednym wielkim placem budowy.

Z ogromnej puli 6 mld złotych do powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego trafi 1,7 tys. złotych, do gminy Czarnków około miliona złotych. ? To duże pieniądze, ale samorządy muszą mieć swoje pieniądze, żeby móc inwestować lokalnie. W tzw. inwestycje ?za rogiem? ? zaznaczył Waldemar Pawłowski.

Podziękowania dla prezydenta i rządu za ?Tarcze dla samorządów? skierował włodarz najmniejszej w powiecie pilskim gminy – Miasteczko Krajeńskie.

Poza tą tarczą są też inne rządowe programy, bardzo pomocne samorządom w dobie nadchodzącego kryzysu. Dziękuję za pomoc i wsparcie dla naszej gminy ? mówił Krzysztof Oświecimski.

Adam Bogrycewicz: – W kryzysie związanym z koronawirusem samorządy oszczędzają głównie na inwestycjach. Rząd z inicjatywy pana prezydenta Andrzeja Dudy wychodzi naprzeciw, aby z tych inwestycji, które stymulują rozwój lokalny nie rezygnować. W województwie wielkopolskim mamy 226 gmin i 35 powiatów. Do tych samorządów trafi 500 mln złotych właśnie z tarczy dla samorządów. Chciałbym podziękować parlamentarzystom ziemi pilskiej za wspieranie tego typu przedsięwzięć inicjowanych przez pana prezydenta, bo każda złotówka wydana w Wielkopolsce, zwłaszcza w jej północnej części, to złotówka, bardzo dobrze wydana.

Tymczasem od kilku tygodni przedsiębiorcy z Piły i powiatu korzystają z pomocy Powiatowego Urzędu Pracy w ramach tarczy antykryzysowej. Najnowsze statystyki przedstawił wicestarosta pilski Arkadiusz Kubich.

Obecnie z 50 mln zł mamy rozdysponowane 37 mln 300 tys. złotych.  Do tej pory złożono 6505 wniosków o pożyczkę, z czego 6078 zostało już zrealizowanych na kwotę ponad 30 375 tys. złotych. Ponadto złożono 950 wniosków o dofinansowanie działalności gospodarczej.  Na 802 z nich wypłacono ponad 2 mln 400 tys. Natomiast o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń i składek ZUS dla pracowników starało się 414 przedsiębiorców (dla 2874 pracowników).  336 wniosków zrealizowano. Wypłacona kwota to 4 833 tys. złotych.

 (Red.)

 Fot. Agnieszka Norkowska