770 miliardów złotych to największe w historii naszego członkostwa w Unii Europejskiej środki dla Polski. To dzięki udanym negocjacjom premiera Mateusza Morawieckiego, Polska wywalczyła tak ogromne środki z w ramach budżetu Wieloletnich Ram Finansowych oraz z instrumentów Funduszu Odbudowy.
Warunkiem skorzystania z tych środków jest ratyfikacja ustawy o zasobach własnych. W dniu 4.05.2021 roku, na posiedzeniu Sejmu przegłosowano ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Za przyjęciem Funduszu Odbudowy głosowało 290 posłów, 33 głosowało przeciw, a 133 wstrzymało się od głosu.
Fundusz Odbudowy jest to odpowiedź UE na nowe zagrożenia i wyzwania, jakie spowodowała pandemia Covid-19. Uzyskane środki mają pomóc naprawić bezpośrednie szkody gospodarcze i społeczne spowodowane pandemią , mają przywrócić odporność gospodarki na ewentualne kryzysy oraz przygotować na przyszłe, nieprzewidziane okoliczności. Dzięki temu Polska ma szansę wrócić na właściwe tory, po tak trudnym okresie jak ponad roczna pandemia.
Krajowy Plan Odbudowy to dokument, który będzie stanowił podstawę dla dysponowania środkami z Funduszu Odbudowy. Przygotowanie Krajowego Planu Odbudowy w Polsce to współpraca rządu, samorządów i partnerów społeczno-gospodarczych. Zdanie samorządów i partnerów społeczno-gospodarczych przy tworzeniu KPO było kluczowe, dlatego od 26.02 do 2.04 br. trwały konsultacje społeczne KPO. Z każdego regionu zebrane zostały propozycje inwestycji, które stanowiły inspirację do prac nad KPO.
Trwały intensywne prace, aby jak najszybciej, przedstawić ostateczną wersję dokumentu. 30.04. 2021 roku, Rada Ministrów przyjęła KPO. Dokument został uzupełniony o pożyczki i obecnie składa się z dwóch części: dotacyjnej i pożyczkowej. Wprowadzono również zmiany dotyczące systemu wdrażania. Skład Komitetu KPO rozszerzono bowiem o przedstawicieli samorządów terytorialnych, partnerów społecznych, gospodarczych oraz organizacji pozarządowych, związków wyznaniowych i branżowych. Opisano także rolę samorządu terytorialnego w realizacji Krajowego Planu Odbudowy. 3 maja 2021 roku Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oficjalnie przesłało KPO do Komisji Europejskiej.
Jestem przekonana, że tak duże środki z Unii Europejskiej to ogromna szansa, aby poprawić pozycję Polski na arenie międzynarodowej. To również wielkie korzyści dla nas wszystkich. Bowiem zainwestowane środki mają na celu poprawić jakość życia w Polsce.
Marta Kubiak
Poseł na Sejm RP