79-latka straciła 55 tysięcy

Chodzież Na sygnale Najnowsze

CHODZIEŻ. W ostatnim czasie na terenie powiatu chodzieskiego znów pojawili się oszuści. Ich ofiarami najczęściej padają osoby starsze. Jedną z nich jest 79-letnia chodzieżanka,  która za swoją naiwność zapłaciła 55 tysięcy złotych.

-Było to 31 sierpnia. Z mieszkanką Chodzieży skontaktował się mężczyzna, podający się za policjanta z chodzieskiej jednostki, który poinformował 79-letnią kobietę, że policja ma zamiar zatrzymać mafię dokonującą kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Całą akcję miał nadzorować wymyślony z nazwiska prokurator. Kobiecie polecono przelać pieniądze na bezpieczne konto z dopiskiem ?zakup działki?, co też ta uczyniła. Tym sposobem staruszka w kilka chwil straciła 55.000 złotych – relacjonuje Karolina Smardz- Dymek, oficer prasowy KPP w Chodzieży.

Policja ostrzega przed takimi nierozsądnymi zachowaniami. Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze. Policja apeluje do mieszkańców powiatu, by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania.

-Pamiętajmy, że z racji wieku znaczna część seniorów nie czyta prasy, nie wspominając o Internecie. Część osób mieszka w mniejszych miejscowościach, gdzie nie zawsze takie informacje do nich docierają ? dodaje Smardz- Dymek.

Uczulmy bliskich, by nie podejmowali żadnych pochopnych decyzji. W takich przypadkach zawsze kontaktowali się z policją, dzwoniąc pod nr 997.

Jeśli oszuści informują o problemach kogoś z rodziny, to zawsze rozłączmy rozmowę i wykonajmy połączenie ze swojego telefonu do tej osoby, by potwierdzić zdarzenie. Nie wpuszczajmy do domu nikogo obcego, kto ?pod przykrywką? podania szklanki wody, zrobienia masażu czy przeprowadzenia ankiety nas okradnie. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo osób starszych!

 (WM)

 Źródło: KPP Chodzież